1. خانه
 2. حسابداری
 3. آشنایی با ابزارهای تأمین مالی و کارکردهای آن

آشنایی با ابزارهای تأمین مالی و کارکردهای آن

3.9/5 - (27 امتیاز)

آنچه چرخ زیر بنایی و نیروی محرک مشاغل مختلف است، میزان وجوه نقدی است که در دست مدیران مراکز برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار‌ و یا در ادامه، آن کسب و کار را از زمین خوردن بازمی‌دارد.
تأمین مالی در دوران رکود کنونی نه‌تنها دلهرۀ کسب کارهای تازه تأسیس است بلکه مدیرانی که سال‌ها در این عرصه خوش درخشیدند نیز گاه شرایط سخت مالی را تجربه نموده و موانع مالی فراوانی را از سر شرکت خود گذرانده‌اند.
در هر شرایطی آگاهی از علوم خاص‌تر و مجهز بودن به ابزارهای قدرتمندی می‌تواند نقاط کور راه را روشن و چالش‌های اقتصادی را مرتفع نماید.

فکتورینگ چیست؟

ابزار اول : فکتورینگ

گاهی شرکت‌ها مجبورند برای گذراندن بحران‌های مالی و پابرجا ماندن، قسمت وسیعی از طلبکاری‌های خود را باقیمتی بسیار پایین‌تر به موسسه‌ها واگذار نمایند و مقداری وجه نقد از آن مؤسسات بر اساس توافق طرفین دریافت نمایند.
ازاین‌رو اگر شرکت نتواند تا سال آینده کسری بودجه خود را تأمین نموده و دوباره اقدام به این کار نماید در عرض مدت کوتاهی تمامی اعتبار خود را ازدست‌داده و نابود می‌شود.
در این میان مؤسسات فکتورینگ بیشترین سود را خواهند نمود و در عوض ضربۀ سنگینی به واحدهای تجاری وارد خواهد شد.

ازاین‌جهت است که اگر سازمان‌ها مجبور باشند به این روش تأمین مالی روی آورند ناچارند هزینۀ سنگینی پرداخت نمایند. پس می‌کوشند تا می‌توانند روش‌هایی دیگری برای خلاصی از این گرداب پیدا نمایند.

بیشتر بدانید:

نرم افزار مالی چیست و چه مزایایی دارد؟

فرشته سرمایه گذار

ابزار دوم : سرمایه‌گذاری فرشته

گاه سرمایه‌گذاران در قالبی نو به میدان وارد می‌شوند و با دریافت قسمتی از اختیارات شرکت شما، قبول می‌کنند مقداری در کسب‌وکار شما سرمایه‌گذاری نمایند.
شاید این امر در ابتدا که سرمایۀ محدودی دارید جالب‌توجه به نظر برسد خصوصاً این‌که مجبور نیستید هرماهه مقداری وجه به‌عنوان قسط به آن‌ها پرداخت نمایید.
اما در درازمدت که به میزان اختیارات آن‌ها در شرکت خود پی ببرید شاید اوضاع جور دیگری رقم بخورد خصوصاً آن هنگام که باید ۱۰ تا ۵۰ در صد از سود دریافتی فعالیت‌های خود را به آن‌ها واگذار نمایید.
پس سعی کنید قبل از ورود به این عرصه و دریافت هرگونه وجه از این سرمایه‌داران فرشته از شرایط و ضوابط آن‌ها به‌طور کامل آگاهی پیدا نمایید تا در ادامه از کردۀ خود پشیمان و نادم نباشید و به فرشته‌خویی آن‌ها شک نکنید .

در راستای رسیدن به موفقیت به نکات زیر توجه نمایید:

 • اعتمادسازی نمایید

با اعتمادبه‌نفس کامل و آگاهی و کوهی از تحقیقات و طرح‌ها و ایده‌های ناب به سراغ آن‌ها بروید تا در همان گام اول بتوانید اعتمادسازی کرده و نظر مثبت آن‌ها را دریافت کنید.
پشتکار و گرفتن مشاوره‌های منظم شمارا فردی راسخ و کارآزموده نشان می‌دهد.

 • ایده‌های محکم و اصولی ارائه دهید

اگر ایدۀ کسب‌وکاری که دارید زیاد اصولی و دارای پشتوانه‌های قوی نبوده و با گذر زمان قابل‌تغییر و یا حتی فروپاشی باشد مسلماً نمی‌توان از یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای انتظار داشت به آن حتی فکر نماید چه برسد که هزینه‌های آن را تقبل کند.

 • بازار خود را بشناسید

سرمایه‌گذاران واقعی با آگاهی همه‌جانبه بر روی بازار به نیازهای آن آگاهی داشته و با شناختی که دارند به‌سرعت تشخیص می‌دهند که یک کسب‌وکار نوپا توان رقابت و ماندن در این عرصۀ سخت و طاقت‌فرسا را خواهد داشت یا نه و اگر شما بدون آگاهی قبلی از این موارد به سراغ آن‌ها بروید نمی‌توانید توجه آن‌ها را به‌سوی خود جذب کرده و ناکام خواهید ماند.

 • ارتباط خود را با سرمایه‌گذار حفظ کنید

سرمایه‌گذاران علاوه بر وجوه نقدی که می‌توانند در اختیار شما قرار دهند دارای کلکسیونی از تجربه و مهارت هستند و اگر برحسب اتفاق مایل به سرمایه‌گذاری در مورد کسب‌وکار شما نباشند گرفتن ایده‌های ناب از آن‌ها و ادامه همکاری باعث می‌شود طرح یک دوستی در حال و شاید همکاری در آینده با آن‌ها رقم بخورد.

قرض گرفتن از دوستان و خانوادهابزار سوم : قرض گرفتن از دوستان و خانواده

بسیاری از افراد وقتی مجبور شوند برای ادامۀ راه کسب‌وکارشان جلوی هر دوست و آشنایی سرخم کنند ترجیح می‌دهند قید کلی آن کار را زده و به کسب درآمد از راه‌های دیگر بی اندیشند.
حال‌آنکه دریافت کمک از خانواده مزایای دارد که اگر از آن‌ها اطلاع پیدا نمایید شاید نظرتان در مورد قرض گرفتن از دوستان و آشنایان به‌کلی فرق کند.

 1. دیگر مجبور نیستید برای گرفتن وام در صف‌های طولانی بانک‌ها و پشت قوانین رنگارنگ زمان خود را هدر دهید.
 2.  از یافتن ضامن‌های مختلف با حقوق کارمندی خلاصی می‌یابید
 3. وجه پرداختی آن‌ها بیشتر به‌عنوان قرض مطرح می‌شود درحالی‌که سرمایه‌گذاران و مؤسسات انتظار دارند به‌عنوان سهام‌دار وجوه را به شما پرداخت نمایند که این امر در آینده مشکل‌ساز خواهد شد.
 4. اگر در روابط بین خانواده و دوستان احیاناً درخواست سود شود مبلغ بسیار پایین‌تر و مراعات‌های آشنایی‌های دوستانه و فامیلی رعایت می‌گردد.
 5. ثبت تمام جزئیات باعث می‌شود حتی در روابط صمیمی خانوادگی اعتماد بالا رفته و در حین بروز مشکلات احتمالی برطرف نمودن آن راحت‌تر و حفظ حریم خانواده‌ها امکان‌پذیرتر است.

وام بانکی

ابزار چهارم :  وام‌های بانکی

امروزه دیگر بیشتر افراد در هنگام کسری‌های مالی خود در هر زمینه به فکر دریافت وام‌های بانکی می‌افتند به‌گونه‌ای که شاهد هستیم بسیاری از افراد هنوز قسط وام اولیه‌شان تمام نشده به دنبال دریافت وام بعدی هستند.
شما نیز به‌عنوان یک مدیر کسب‌وکار می‌توانید برای حل مشکلات مالی و تأمین هزینه‌های خود به وام‌های بانکی فکر کنید.

گرفتن وام و توجه به تأمین مالی به کمک این امر برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار سخت است زیرا اغلب بانک‌ها تمایلی به سرمایه‌گذاری در کارهایی که هنوز آینده مشخصی برای آن‌ها متصور نیستند ندارند و بیشتر ترجیح می‌دهند وام‌های به متقاضیان خود بدهند که در جهت رونق و گسترش بخشیدن به کسب‌وکار باشد.
ازاین‌رو کسب‌وکارها اغلب در پشت سد بانک‌ها گرفتار و سرخورده می‌شوند.

نکتۀ مهم دیگر که دغدغۀ کسب‌وکارها را علاوه بر بازپرداخت‌های سنگین بانکی افزایش می‌دهد ایجاد وثیقه برای دریافت وام است.
بودجه محدود و تمکن‌های مالی کم یعنی در اختیار قرار دادن تمامی دارایی شرکت در تمکن بانک که این خود برای یک حرفه تازه‌کار بار سنگین مالی را خواهد داشت و پذیرفتن آن را با دشواری همراه خواهد نمود.
ازاین‌رو است که بسیاری از تازه‌کارها تسلیم دریافت وام بانکی نشده و می‌کوشند تا مشکلات تأمین بودجه موردنیاز خود را از راه‌های دیگر امتحان کنند.

مشتریان

بیشتر بدانید:

۱۰ +۱ نرم افزار مالی شرکتی معروف در ایران

ابزار پنجم : مشتریان

مشتریان خود سرمایه‌های بالقوه‌ای هستند که کمی درایت می‌تواند آن‌ها را به بالفعل تبدیل نماید.
در اینجا درواقع شما نه تولید گسترده‌ای نموده‌اید و نه وامی گرفته‌اید که نگران بازپرداخت اقساط آن باشید.
فقط با تهیۀ یک مدل برای نمونه و بازاریابی اصولی آن به یک سری مشتری دست‌یافته‌اید.
در این هنگام به سراغ مواد اولیه رفته و از ارائه‌دهندگان می‌خواهید دریافت وجوه خود را تا تکمیل سفارش‌ها و تحویل و واریز بدهی خریداران به تعویق بی اندازند.
شاید هم بخت با شما یار باشد و یک سری مشتری بیابید که محصولات شمارا پیش‌خرید نمایند یا حداقل راضی شوند چند درصد از وجوه را پیش‌پرداخت نمایند.
بدین‌صورت به یک سری وجوه نقد دست می‌یابید که به کمک آن می‌توانید به تولید محصولات خود بپردازید.

ابزار ششم : تأمین مالی شخصی

بیشتر کسانی که به شروع یک کسب‌وکار می‌اندیشند ابتدای امربر روی تمامی و اموال و دارایی‌های خود حساب بازکرده و در ادامه برای تکمیل و گسترش کار خود به سراغ وام یا کمک‌های دیگر می‌روند.
تمام دارایی‌هایی که قابلیت بدیل به وجه نقد را داشته باشند در این فهرست قرار می‌گیرند و به‌عنوان پشتوانه‌ای محکم‌تر نسبت به دیگر ابزارهای تأمین مالی می‌توانند راه گشا باشند.
پس در ابتدا باکمی کنکاش بیابید که این دارایی‌ها تا چه مرحله‌ای از کسب‌وکار شمارا حمایت کرده و مانند یک دوست مهربان همراهتان می‌ماند.

ابزار هفتم : کمک‌های مالی

گاه دولت‌ها برای بسیاری از کسب‌وکارهای به‌خصوص کمک‌های مالی در نظر می‌گیرند که در کشور ما حرفه‌هایی که مربوط به گسترش علوم هستند شامل این مزیت شده و با ارائۀ ایده می‌توانید با تعداد بالایی از سرمایه‌گذار مواجه شوید.
البته آنچه در اینجا برای کسب‌وکار شما بسیار مهم و حیاتی است بازدۀ بالا و اثربخشی حتمی است.
اگر دست‌یابی به این مهم برای شما محیا شود در این هنگام است که دیگر شما بدون نگرانی می‌توانید حرفۀ خود را برای حضوری پررنگ‌تر در بازار آماده نمایید.

سرمایه گذاری جمعی

ابزار هشتم : سرمایه‌گذاری جمعی

ارائۀ ایده و درخواست آن و تشویق حضور سرمایه‌گذار و اهدای مزایایی تعیین‌شده از سوی شما کمک بزرگی در راه اندازی یک حرفه و رسیدنتان به آرزوی محال است.
حضور جمعی از سرمایه‌گذاران و اختصاص وجوهی چند، بدون در نظر گرفتن سهمی در مشارکت شرکت، این ایده را به یکی از بهترین راه‌های تأمین مالی در میان انواع مختلف مدیران استارت آپ ها تبدیل نموده است.

شما به‌عنوان مدیر یک مجموعه به وجه موردنیاز خود جهت راه‌اندازی ایده‌تان می‌رسید بدون آنکه مجبور به بازپرداخت اقساط و اتخاذ شرکای کاری داشته باشید.
خود شما تنها مدیر سازمانتان باقی خواهید ماند و تمام سود نیز متعلق به شماست این‌یک فرصت طلایی و بی‌نظیر برای کسب‌وکارهای تازه‌کار است.

بیشتر بدانید:

نرم افزار حسابداری چیست و چه مزایایی دارد؟

سخن آخر

بررسی تمامی مسیرهایی که می‌تواند شمارا به هدف‌هایتان برساند نشانۀ درایت و زیرکی شما است که اگر آن را به کار نگیرید حتی پس از راه‌اندازی کسب‌وکار بازهم ممکن است موانع شمارا از ادامه بازدارند.
پس تمامی جنبه‌های مختلف را امتحان کنید و سپس یکی یا چند عدد از آن را انتخاب نمایید تا در مسیر بدون کمترین مشکلات احتمالی و باانرژی مضاعف به‌پیش بروید.

به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
3.9/5 - (27 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست