5/5 - (5 امتیاز)

حسابداری نیز همچون تمامی رشته از کلمات تخصصی بسیاری برخوردار بوده که ما در این مقاله قصد داشته پرکاربردترین این لغت را معرفی نموده و به توضیح در رابطه با آن ها بپردازیم.

به طور معمول لغاتی چون دارایی، بدهی، سرمایه، درآمد، هزینه و برداشت سرفصل های اصلی و پایه حسابداری به شمار می آیند. در ادامه اول از هر چیز به تعریف این اصطلاحات شش گانه حسابداری خواهیم پرداخت:

۱٫ دارایی

دارایی

منظور از دارایی اموال، مطالبات و سایر منابع اقتصادی متعلق به یک سازمان بوده که از طریق معاملات، عملیات مالی یا دیگر رخدادها به وجود آمده  و قابل تبدیل به پول و دارای منافع آتی می باشد.

این دارایی ها در واقع منابع اقتصادی بوده که متعلق به سازمان ها بوده و به کمک آن ها فعالیت های اقتصادی شکل می گیرد. دارایی موسسات با توجه به نوع و حجم فعالیتی که داشته متفاوت بوده و به طور کلی می توان دارایی ها را در سه گروه قرار داد:

دارایی‌های جاری

دارایی های جاری یا پول نقد بوده و و یا این که تبدیل آن به پول نقدر سریع تر ممکن می باشد، نظیر موجودی نقد و بانک، موجودی کالا، موجودی ملزومات، بدهکاران، اسناد دریافتی، حساب‌های دریافتی و پیش‌پرداخت‌ها

دارایی‌های ثابت

این نوع از دارایی ها اقلامی غیر منقول و غیرنقدی بوده که دارای طول عمر بیشتر از یک سال بوده و هدف از خرید آن ها خرید و فروش نمی باشد.

این گروه از دارایی ها با توجه به عدم استفاده مستقیم از آن ها طی جریان عادی فعالیت های مالی سازمان، فروخته نشده و تغییرات عمده ای نیز در آن ها به وجود نخواهد آمد اما با توجه به ارتباطی که با دارایی شرکت داشته و نقشی که در سودآوری ایفا نموده، نسبت به اندازه گیری بهای تمام شده آن ها اقدام خواهد شد. از جمله زمین، ساختمان و آپارتمان، ماشین‌آلات، وسایل نقلیه و اثاثه اداری.

دارایی‌های غیرمشهود یا دارایی‌های نامشهود

این دارایی های نیز غیرقابل مشاهده بوده اما برای صاحب موسسه سود مالی به ارمغان خواهند آورد به عنوان مثال حق اختراع و اکتشاف، حق سرقفلی.

بیشتر بدانید:

نرم افزار اموال و دارائی ثابت

۲٫ بدهی

انواع بدهی

تعهداتی که یک سازمان در قبال اشخاص و سایر سازمان ها داشته که ناشی از معاملات و رویدادهای گذشته بوده و بایستی تسویه آن ها از طریق پرداخت پول، تحویل کالا، انجام دادن خدمت یا انتقال سایر اقلام دارایی انجام شود را بدهی می نامند.

اغلب بدهی ها ناشی از خرید نسیه دارایی‌ها، اخذ وام‌ها، برقراری مالیات و ایراد خسارت به دیگران می باشند.

به طور کلی بدهی ها در دو گروه دسته بندی می شوند:

بدهی جاری یا بدهی کوتاه مدت

این دسته از بدهی ها دارای مدت پرداخت کمتر از یک دوره مالی می باشند مثل اسناد پرداختنی، بستانکاران، حساب‌های پرداختنی و پیش‌دریافت‌‎ها.

بدهی ثابت یا بدهی بلندمدت

این بدهی ها دارای سررسید پرداخت بیش از یک سال می باشند. از جمله اوراق قرضه، وام بلندمدت بانکی و دیون رهنی.

۲٫ سرمایه

سرمایه چیست؟

سرمایه در واقع حق مالی مالک یا مالکان یک سازمان در مقابل دارایی های آن می باشد.

مبلغ سرمایه از طریق کسر بدهی های یک سازمان از دارایی های آن در هر زمان به دست خواهد آمد. سرمایه سازمان به طور معمول از آورده نقدی نشات گرفته که دربرگیرنده وجوه نقودی بوده که مالکان یا مالک در سازمان آن را سرمایه گذاری می نمایند.

قسمتی دیگری از سرمایه آورده غیرنقدی بوده که دربرگیرنده دارایی های غیر از وجه نقدی بوده که مالک یا مالکات آن ها را به عنوان سرمایه به درون سازمان آورده اند.

۴٫ درآمد

در زمانی که سازمان اقدام به تحویل کالایی به مشتری نموده و یا خدماتی را انجام داده، در قبال آن از آن ها پول یا دارایی دیگری را دریافت نموده یا از آن ها طلب کار می گردد.

منظور از درآمد ورود پول یا دارایی یا ایجاد طلب ناشی از ارائه خدمات یا فروش کالا می باشد.

کلا درآمد زمانی شناسایی شده و ثبت آن در مدارک حسابداری شکل گرفته که تحویل کالای فروخته شده به مشتری انجام شده و یا این که انجام خدماتی برای آن ها صورت گرفته باشد.

۵٫ هزینه

هزینه در واقع بهای تمام شده کالای فروخته شده و یا خدمات انجام گرفته بوده که با هدف کسب درآمد صورت گرفته اند. یا به عبارتی هزینه پرداخت و یا دریافت مخارج جهت کسب درآمد می باشد. نظیر حقوق کارکنان، هزینه سوخت، هزینه تلفن و هزینه پیک.

عنوان هر حساب هزینه بایستی به گونه ای بوده که به خوبی نشان دهنده ماهیت آن حساب باشد برای مثال هزینه اجاره، هزینه حقوق و هزینه بیمه.

۶٫ برداشت

برداشت

چنانچه صاحب یک سازمان جهت مصارف شخصی، پول یا مال دیگری را از دارایی‌های سازمان که متعلق به خود بوده را برداشته و یا پرداخت مخارج شخصی خود را از محل وجوه نقد سازمان انجام دهد برداشت صورت می گیرد.

با توجه به آن که امکان برگشت وجه برداشت شده به سازمان وجود داشته، لذا در حسابی تحت عنوان برداشت، این برداشت مالک به ثبت خواهد رسید.

آشنایی با اقلام صورت مالی

در ادامه اجزای صورت های مالی معرفی شده که به طور کلی پنج گروه اصلی ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع، صورت گردش وجوه نقد و یادداشت‌های توضیحی را شامل می باشند.

صورت‌های مالی (Financial Statements)

صورت های مالی در واقع به مجموع ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع، صورت جریان وجوه نقد و یادداشت های توضیحی همراه با آنها گفته می شود.

صورت های مالی به نوعی ارائه کننده وضعیت‌ مالی‌، عملکرد مالی‌ و جریان‌های‌ نقدی‌ واحد تجاری‌ به گونه ای مطلوب می باشند.

به طور کلی صورت های مالی با هدف اعمال‌ مناسب‌ الزامات‌ استانداردهای‌ حسابداری‌ همراه‌ با افشای‌ اطلاعات‌ اضافی‌ در صورت‌ لزوم‌ تهیه می گردند.

ترازنامه  (Balance sheet)

ترازنامه در واقع صورت وضعیت مالی یکی از صورت های مالی اساسی بوده که نشان دهنده وضعیت مالی یک شخصیت حسابداری که همان شخصیت گزارشگر بوده در زمانی مشخص می باشد.

به طور معمول تهیه ترازنامه در پایان یک دوره مالی انجام خواهد شد.

ترازنامه مشخص کننده اقلام اطلاعاتی دارایی،  بدهی و سرمایه می باشد.

صورت سود و زیان  (Income Statement)

یکی دیگر از صورت های مالی اساسی صورت سود و زیان بوده که نشان دهنده نحوه و نتیجه کارکرد مالی یک شخصیت حسابداری یا همان گزارشگر در دوره مالی مشخص می باشد.

در واقع صورت حساب سود و زیان، با هدف تعیین سود یا زیان ویژه واحد مالی تهیه شده و ارائه دهنده خلاصه ای از درآمدها و هزینه‌ها به‌ صورت طبقه‌‌بندی، برای دوره زمانی مشخصی می باشد.

گردش سود (زیان) انباشته

این نوع گزارش در واقع تکمیل کننده صورت های سود و زیان و ترازنامه بوده و علاوه بر به نمایش در آوردن تغییرات شکل گرفته که با سنوات قبلی در ارتباط بوده، بین صورت سود و زیان با ترازنامه و صورت سود و زیان جامع ارتباطی منطقی ایجاد می نماید.

صورت سود و زیان جامع  (Comprehensive Income Statement)

شامل کلیه‌ درآمدها و هزینه‌های‌ شناسایی‌ شده‌، اعم از تحقق‌ یافته‌ و تحقق‌ نیافته‌ می باشد.

این صورت اول از هر چیزی منعکس کننده سود یا زیان خالص دوره مالی می باشد.

در واقع مانده نهایی صورت‌ سود و زیان‌ دوره‌ از اقلام سود و زیان جامع به شمار آمده و دیگر درآمدها و هزینه های شناسایی شده به صورت مجزا در آن منعکس خواهند شد.

صورت گردش وجوه نقد  (Statement Of Cash Flow)

می توان صورت جریان های نقدی را گزارش دهنده منابع عمده دریافت های نقدی و نیز مصارف عمده پرداخت های نقدی واحد تجاری را برای دوره زمانی مشخصی شده ای دانست.

این صورت توانسته در مورد فعالیت های یک واحد تجاری در رابطه با ایجاد وجه نقد حاصل از عملیات حفظ و گسترش ظرفیت عملیاتی، توانایی واحد تجاری در ایفای تعهدات مالی خود و همچنین پرداخت سود سهام اطلاعات مفید و کارآمدی را ارائه خواهد نمود.

یادداشت‌های توضیحی  (Explanatory notes)

به اطلاعات تشریحی و جزئیات بیشتر در رابطه با اقلام انعکاس داده شده در صورت های مالی اساسی و نیز اطلاعات ارائه شده ی دیگری نظیر بدهی‌های‌ احتمالی‌ و تعهدات‌، سیادداشت های توضیحی می گویند.

یادداشت های توضیحی از موارد افشای‌ الزامی‌ یا توصیه شده‌ مطابق با استانداردهای‌ حسابداری‌ یا دیگر موارد افشایی‌ که‌ برای‌ دستیابی‌ به‌ ارائه‌ مطلوب‌ ضرورت‌ داشته تشکیل شده اند.

بیشتر بدانید:

نرم افزار مالی

اصطلاحاتی در رابطه با حقوق و دستمزد

یکی از حساس ترین حوزه ها در شرکت ها حسابداری حقوق و دستمزد بوده که محاسبات حقوق و پرداخت برعهده آن خواهد بود.

در ادامه با برخی از اصطلاحات حسابداری حقوق و دستمزد آشنا خواهیم شد:

حسابداری حقوق و دستمزد  (Payroll accounting)

یکی از شاخه های حسابداری، مربوط به حقوق و دستمزد بوده که وظیفه محاسبه و ثبت حقوق و دستمزد کارکنان را برعهده خواهد داشت.

واحد کارگزینی (Human Resources Unit)

در بیشتر سازمان ها مدیریت منابع انسانی از سیستم حقوق و دستمزد تفکیک شده است، فعالیت سیستم حقوق و دستمزد تحت نظر دایره حسابداری انجام شده و این سیستم در واقع پردازش لیست حقوق و دستمزد، و پرداخت‌های مربوط به کارکنان را انجام خواهد داد حال آن که اداره سیستم مدیریت منابع انسانی توسط واحد کارگزینی (واحد منابع انسانی) انجام می گیرد.

اطلاعات مربوط به لیست کارکنان (شامل تاریخ استخدام، تاریخ پایان قرارداد، نرخ حقوق و دستمزد و …) توسط واحد منابع انسانی یا کارگزینی تهیه شده و پس از آن در اختیار واحد حسابداری حقوق و دستمزد گذاشته خواهد شد.

در واقع وظیفه واحد کارگزینی در هر سازمانی این بوده که آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های استخدامی پرسنل با رعایت قوانین کار و امور اجتماعی و سایر قوانین را تهیه و تدوین نموده و از سوی دیگر عهده دار وظایف دیگری نظیر آموزش نحوه استفاده از مرخصی و تعیین شرح وظایف، نقل و انتقال پرسنل به سایر بخش‌های واحد تجاری و موارد مشابه می باشند.

لیست حقوق و دستمزد  (payroll)

این لیست در واقع فرمی بوده که دارای بخش ها و قسمت های گوناگونی بوده که فرایند تکمیل هر یک از این بخش ها با توجه به اطلاعات ارائه شده از کارگزینی و دوایر ثبت ورود و خروج و لحاظ قوانین کار انجام خواهد شد.

گفتنی است که تمامی لیست حقوق و دستمزدها به یک صورت نبوده و در واقع بخش های آن با توجه به نوع فعالیت شرکت و نیز قراردادهای کار کارکنان با کارفرما و سایر موارد نیاز تهیه می گردند اما در حالت کلی یک لیست حقوق و دستمزد از موارد زیر برخوردار می باشد:

نام و نام خانوادگی پرسنل شاغل، دستمزد، اضافه کاری، نوبت کاری، شب کاری، فوق‌العاده‌های حق اولاد، حق مسکن، خوار و بار، کمک‌های غیرنقدی، حق ایاب و ذهاب، جمع حقوق و مزایا، ستون کسورات شامل حق بیمه‌های اجتماعی، مالیات، وام و سایر کسورات و ستون مبلغ خالص پرداختی.

هزینه حقوق و دستمزد (Payroll cost)

حقوق و دستمزد مبلغ قابل پرداختی بوده که به ازای فعالیت کارکنان در موسسه یا بنگاه اقتصادی پرداخت می گردد.

هزینه حقوق و دستمزد در واقع سهم نیروی کار در تولید محصولات یا ارائه خدمات بوده بعد از بهای تمام شده مواد در بهای تمام شده کالا و خدمات ایفا کننده سهم کلیدی می باشند.

مالیات بر حقوق و دستمزد (Payroll tax)

کارفرما وظیفه داشته هنگام تهیه لیست حقوق و دستمزد مالیات متعلق کارگر را با توجه به ضریب جدول مالیاتی پس از کسر معافیت‌های قانونی حساب نموده و پس از کسر از حقوق کارگر، اقدام به واریز نمودن آن به حساب وزارت امور اقتصادی و دارایی نماید.

از این رو مالیات متعلقه کارگر نیز جزو کسورات حقوق و دستمزد به شمار خواهد آمد.

حق بیمه حقوق و دستمزد (Insurance payroll)

براساس قانون کار هر کارفرما بایستی هر ماه ۷ درصد از حقوق و مزایای هر یک از کارکنان را به عنوان حق بیمه سهم کارگر کم نموده و همراه با حق بیمه سهم کارفرما که ۲۳ درصد بوده (۲۰ درصد سهم کارفرما + ۳ درصد بیمه بیکاری + ۷ درصد سهم کارگردر مجموع ۳۰ درصد) تا آخر هر ماه به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کند.

اقلام حقوق و دستمزد

اقلام و مفاهیم متعددی در محاسبات حقوق و دستمزد وجود داشته که هر حسابدار حقوق و دستمزد باید نسبت به آن ها آگاه باشد. در ادامه برخی از این اصطلاحات آورده شده است:

کارفرما (Employer)

کافرما در واقع شخصی بوده که یک یا چند نفر را برای انجام کاری در اختیار گرفته است.

کارمند حقوق بگیر (Salaried staff)

به افرادی که در قابل دریافت مبلغی به عنوان حقوق، برای انجام کار مورد نظر وقت خود را در اختیار کارفرما گذاشته کارمند حقوق بگیر می گویند.

نرخ دستمزد (حقوق) (Rate of pay)

به ازای هر ساعت کار کارمندان و کارگران مبلغی معین شده که نرخ دستمزد هر ساعت کار نامیده شده و از ضرب ساعات کاری در این نرخ، حقوق ناخالص به دست خواهد آمد.

اضافه کاری (Overtime)

اضافه کاری در واقع ساعاتی بوده که کارکنان بیشتر از ساعت کاری قانونی خود به کار مشغول می گردند.

فوق‌العاده اضافه کاری (Overtime premium)

چنانچه در شرایط عادی کارکنان بیشتر از حداقل ساعت کار قانونی به کار مشغول گردند به ازای هر ساعت علاوه بر مزد ساعت کاری درصدی نیز دریافت نموده که این درصد فوق العاده اضافه کاری نامیده می شود.

شیفت یا نوبت کار (Shift)

به کاری که در طی ماه به گونه ای جریان داشته که به نوبت های صبح، عصر یا شب تقسیم شده کار نوبتی یا شیفتی گفته می شود.

فوق‌العاده نوبت کاری (Shift premium)

کارگری که طی یک ماه به طور نوبتی کار انجام داده به غیر از مزد عادی درصدی نیز از حقوق پایه ماهیانه دریافت می نماید، این درصد بسته به نوبت های کاری متفاوت می باشد. این مبلغ اضافه فوق العاده نوبت کاری نامیده می شود.

فیش حقوق (Pay slip)

برای آن که کارکنان از نحوه محاسبه، اضافات و کسورات حقوق ماهیانه خود آگاه شده برگه‎ای به نام فیش حقوق ماهیانه به آنها داده شده که حاوی اطلاعات ماهیانه حقوق می باشد.

خالص پرداختی با حقوق خالص (Net pay)

به مبلغی که پس از محاسبات، اضافات و کسورات حقوق به کارکنان پرداخته شده حقوق خالص گفته شده و هنگامی که در قبال آن پرداختی شکل گیرد خالص پرداختی نامیده خواهد شد.

بیمه بیکاری (Unemployment insurance)

براساس قوانین، کارفرما موظف بوده مبلغی را که در صدی از حقوق ماهانه کارکنان بوده به عنوان بیمه کاری به سازمان مربوطه بپردازد.

مرخصی زایمان (Maternity rights)

کارکنان زن طبق قانون در زمان وضع حمل این امکان را داشته تا از مرخصی به عنوان مرخصی زایمان بهره ببرند.

اصطلاحات مربوط به دارایی‌های نامشهود

برخی از اصطلاحات مربوط به دارایی های نامشهود نظیر دارایی نامشهود، حق اختراع، علامت تجاری، ارز حق الامتیاز، حق تالیف و سرقفلی در ادامه عنوان شده و توضیحاتی در خصوص آن ها آورده شده است:

دارایی‌های نامشهود (Intangible assets)

منظور از دارایی نامشهود دارایی غیرپولی، قابل تشخیص و فاقد موجودیت عینی می باشد.

حق اختراع (Patent)

حق اختراع در واقع حق انحصاری اعطاء شده به وسیله مراجع قانونی جهت استفاده، تولید و فروش یک محصول یا فعالیت ابداعی برای مدت معین بوده که نقض آن توسط دیگران غیرمجاز می باشد.

براساس ماده ۳۳ قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب ۱۳۱۰، ورقه اختراع بسته به تقاضای مخترع دارای مدت اعتبار ۵، ۱۰، ۱۵ و یا حداکثر ۲۰ ساله می باشد.

علامت تجاری (Trademark)

علامت تجاری در واقع یک اسم، اصطلاح، علامت، نشان یا طرح یا ترکیبى از همهٔ اینها بوده که استفاده از آن با هدف شناسایى و تمیز کردن کالاها یا خدمات یک فروشنده یا گروهى از فروشندگان انجام شده و سبب تمایز میان این کالاها و دیگر خدمات و یا کالاهای عرضه شده توسط رقبا خواهد شد.

حق امتیاز (Royalty)

حق امتیاز مجوز استفاده از حقوق دیگران بوده که صاحب حق با توجه به توافق‌نامه در ازای دریافت مبلغ شخصی، امتیاز ساخت و حق فروش تولیدات یا انجام خدمات مشخص، استفاده از نام یا علامت تجاری را به خریدار خواهد داد.

به عنوان مثال در این زمینه می توان ساخت محصولات شرکت پژو در کارخانه ایران خودرو در ازای پرداخت مبلغی به شرکت پژو توسط ایران خودرو را ذکر نمود.

حق تالیف (Copyright)

براساس ماده ۱۲ قانون حمایت از مولفان و هنرمندان مصوب در ماه ۱۳۴۸، حق انحصاری نشر، پخش، عرضه و اجرای اثر هنری یا نوشته‌ای که به مدت عمر پدیدآورنده و سی سال پس از فوت به شخص پدید آورنده و وراث او اعطاء شده را حق تالیف می نامند.

سرقفلی (Goodwill)

در ایران، سرقفلی در واقع حقی بوده که تاجر یا صنعتگر در نتیجه جلب مشتری و شهرت و فعالیت خود برای محل کار خود، به وجود خواهد آورد.

بیشتر بدانید:

نرم افزار حقوق و دستمزد

اصطلاحات پر کاربرد در حسابداری وجوه نقد

از بین عبارات و اصطلاحات رایج در رابطه با وجوه نقد می توان به وجوه در راه، کارمزد خدمات بانکی، چک، سفته، برات و حواله بانکی که پرکاربردترین آن ها بوده اشاره نمود. در ادامه بیشتر با این اصطلاحات آشنا خواهیم شد.

وجوه در راه  (Cash-In-Transit)

زمانی که وجوهی به حساب بانکی شرکت واریز شده ولی در صورتحساب یا پرینت بانکی نیامده آن را وجوه در راه می نامند. در تهیه صورت مغایرت بانکی، وجوه در راه نیز به حساب بانک افزوده خواهد شد.

کارمزد خدمات بانکی (Banking service fees)

برخی مواقع بانک ها به ازای خدماتی که انجام داده اقدام به برداشت مبلغی به عنوان هزینه یا کارمزد خدمات بانکی از حساب اشخاص می نمایند، برای مثال کارمزد صدور دسته چک حساب جاری.

چک (Cheque)

براساس ماده ۳۱۰ قانون تجارت، نوشته ای که باعث شده صادرکننده وجوهی را که درنزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار نماید را چک می گویند.

سفته (promissory note)

سند تجاری که طبق آن شخصی (صادرکننده سفته) تعهد نموده مبلغ معینی را در زمانی مشخص و یا عندالمطالبه به دیگری (گیرنده سفته) پردداخت نماید سفته گفته می شود.

برات (bill of exchange)

نوشته ای که به موجب آن شخصی به شخص دیگر امر نموده که مبلغی را در وجه یا حواله کرد شخص ثالثی در زمان تعیین شده پرداخت نماید برات نامیده می شود.

صادرکننده برات، برات کش یا مُحیل نامیده شده و شخصی که پرداخت کننده برات بوده  برات گیر یا مُحالٌ علیه گفته شده و همچنین شخص دریافت کننده مبلغ برات را دارندهٔ برات یا مُحالٌ له می گویند.

شخص برات گیر توانسته پرداخت بلغ برات را قبول نموده و یا از پذیرفتن آن ممانعت یا نکول نماید.

حواله بانکی (draft)

حواله بانکی به نوعی از دستور پرداخت گفته شده که به واسطه آن یک بانک بنابر درخواست مشتری خود اعم از حقیقی و حقوقی عهده یکی از بانک‌های کارگزار خود در داخل و خارج از کشور صادر نموده و از او خواسته که نسبت به پرداخت وجه آن به ذینفع حواله اقدام نماید.

بیشتر بدانید:

نرم افزار دریافت و پرداخت

اقلام دارایی‌های جاری

دارایی جاری از دو ویژگی برخوردار بوده و اقلامی نظیر وجه نقد، حساب‌ها و اسناد دریافتنی تجاری و… را شامل می شود. در ادامه کمی به توضیح در رابطه با اصطلاحات انگلیسی این حوزه خواهیم پرداخت:

دارایی جاری (Current assets)

همان طور که گفتیم دارایی از دو ویژگی برخوردار بوده که به شرح زیر می باشند:

انتظار رود در طول‌ چرخه‌ عملیاتی‌ معمول‌ واحد تجاری‌ یا ظرف‌ یک سال‌ از تاریخ‌ ترازنامه‌، هر کدام‌ طولانی‌تر بوده، مصرف‌ یا فروخته‌ شده، یا به‌ وجه‌ نقد یا دارایی‌ دیگری‌ که‌ نقد شدن‌ آن‌ قریب‌ به‌ یقین‌ است‌ تبدیل‌ گردد، یا وجه‌ نقد یا معادل‌ وجه‌ نقدی‌ باشد که‌ استفاده‌ از آن‌ محدود نشده‌ است.

موجودی نقد (Cash)

پول اعم از نقد، اسکناس و سکه موجود و یا آنچه در حساب‌ها‌ی بانکی بوده و قابل استفاده است را موجودی نقد می گویند.

سرمایه گذاری‌های کوتاه‌مدت (Short-term investments)

سرمایه گذاری هایی که در طبقه بلند مدت قرار نگرفته را کوتاه مدت می نامند.

حساب‌های دریافتنی (Account receivable)

حساب های دریافتنی در واقع مبلغ طلب تجاری از مشتریان برای حساب‌های برخوردار از حساب فروش می باشد.

این حساب ها در ترازنامه به عنوان دارایی های جاری به شمار آمده از نمایش آن از پیش‌پرداخت‌ها و حساب‌های دریافتنی و در ارتباط با اصل احتیاط، ذخیره مطالبات غیر قابل وصول انجام خواهد شد.

این ذخیره سازی بر پایه سابق شرکت از مطالبات غیر قابل وصول و انتظارات جاری آن مشخص می گردد.

به طور معمول یک ذخیره کلی بر مبنای درصدی از کل فروش نسیه می باشد، به عنوان نمونه در درصد از فروش نسیه در طی یک دوره.

موجودی مواد و کالا (Inventories)

در صنایع محصول در جریان ساخت و کالای ساخته را اقلام موجودی مواد می نامند.

اقلام موجودی اول و پایان سال و تفاوت بین این دو جهت مشخص نمودن بهای تمام‌شده‌ کالای فروش رفته و درج آن در صورت سود و زیان به کار گرفته می شوند.

در واقع موجودی‌ مواد و کالا و کار در جریان‌ پیشرفت‌ پیمان‌های‌ بلندمدت‌ بدون در نظر گرفتن این که احتمال داشته اقلامی از آن ظرف یک سال از تاریخ‌ ترازنامه‌ یا یک‌ چرخه‌ عملیاتی‌ معمول‌ نقد نشده استفاده می شود.

بیشتر بدانید:

نرم افزار فروش

عملیات حسابداری انجام شده از ابتدای دوره مالیاتی تا پایان دوره

عملیات حسابداری انجام شده از ابتدای دوره مالیاتی تا پایان دوره به شرح زیر می باشند:

 • گردآوری اطلاعات مرتبط با رویدادهای مالی نظیر گردآوری شواهد و مدارک مثبته
 • تجزیه و تحلیل رویدادهای مالی و اقدام به ثبت آن‌ها در سند حسابداری
 • ثبت رویدادهای مالی در دفتر روزنامه
 • اقدام به انتقال اطلاعات از دفتر روزنامه به دفتر کل
 • تهیه تراز آزمایشی اصلاح نشده
 • اقدام به اصلاح و تعدیل حساب‌ها
 • تهیه تراز آزمایشی اصلاح شده
 • تهیه صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد
 • اقدام به بستن حساب‌های موقت
 • تهیه تراز آزمایشی اختتامیه
 • تهیه ترازنامه

 

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

۳ دیدگاه.

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
5/5 - (5 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست