Rate this post

فرآیندهای اصلی در انبار داری/ سیستم یکپارچه سانیران

این فرآیندها مجموعه عملیاتی را در بر دارند که در کلیه انبارها انجام می‌شوند.

۱-پذیرش کالا: صاحبان کالا یا شرکت های حمل و نقل متقاضی استفاده از خدمات انبار داری با توجه به قوانین، مجوزهای لازم برای ورود کالا به انبار را ارایه می کنند. این مجوزها ممکن است شامل درخواست تحویل کالا به انبار و مدارک مربوط به کالا (نظیر اظهارنامه، مانیفست، پته گمرکی، مجوزهای گمرک) باشد.

معمولاً با ورود کالا به پشت درب انبار بایستی کنترلهای نگهبانی و امنیتی انجام پذیرد، سپس کالا وارد محوطه پذیرش شود. در محوطه پذیرش، مسئولین انبار، کالاها را از لحاظ شکلی و تعداد با اطلاعات اظهار شده کنترل می‌نمایند و در صورت مغایرت، صورت جلسه تنظیم می‌شود. با توجه به نوع و وضعیت کالا و امکانات انبار، در این قسمت کالاها دسته‌بندی می‌شوند و به انبار متناسب ارسال می‌شوند.

۲-جاگذاری و جابجایی کالا: پس از ورود کالا به انبار لازم است تا براساس استانداردهای موجود در خصوص نحوۀ ذخیره سازی کالا، مکان مناسبی برای هر کالا در نظر گرفته و کالا در محل مورد نظر جاگذاری شود. محل نگهداری دقیق کالا در داخل انبار، باید در اسناد کاغذی و یا سامانۀ مدیریت انبار ثبت شود. پس از تکمیل فرآیند تحویل، صاحب کالا و یا نمایندۀ قانونی وی که ممکن است شرکت حمل و نقل باشد رسید یا قبض انبار را دریافت میکند. صاحب کالا از کالای تحویل شده به انبارهای عمومی می‌تواند به عنوان وثیقه یا تضمین برای دریافت اعتبار و یا وام از بانکها و موسسه مالی و اعتباری استفاه نماید، در این صورت انبارهای عمومی رسمی که اساسنامه آنها بر اساس تصویب نامۀ قانونی انبارهای عمومی مصوب ۸۴۳۹ به تایید هیئت نظارت بر انبارهای عمومی رسیده باشد، امکان صدور برگه وثیقه برای صاحب کالا را خواهند داشت.

۳-انتخاب و گردآوری کالا برای خروج: در صورت درخواست صاحب کالا برای خروج کالا از انبار، پس از انجام تشریفات خروج کالا، عملیات گردآوری کالا از سطح انبار و حمل آن به نقطۀ تحویل انجام می شود. در انبارهای عمومی رسمی، کالایی که برای آن برگه وثیقه صادر شده باشد و هنوز در وثیقه بانک یا موسسه دیگری باشد، اجازه خروج ازانبار را نخواهد داشت.

۴-بسته بندی و تحویل کالا: پس از صدور مجوز خروج کالا، با دریافت اطلاعات مربوط به تحویل کالا و وسیله نقلیه، منابع لازم برای انجام بارگیری کالا تخصیص داده می‌شود و در صورتیکه صاحب کالا درخواست بسته بندی داشته باشد، کالاهای مورد نظر بسته بندی و بارگیری می‌شوند. درصورت نیاز بایستی فهرست اقلام بارگیری شده و مشخصات آنها در قالب مستندات خاصی (مانیفست، فاکتور، بارنامه و…) تهیه و ارائه شود.

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست