Rate this post

مختصری درباره تجدید ارزیابی اموال و دارائی ثابت نرم افزار حسابداری سانیران

تعریف تجدید ارزیابی

تجدید ارزیابی مساوی با، ارزش دفتری دارایی های ثابت مشهود ، برابر بهای تمام شدۀ تاریخی دارایی‌های مذکور، پس از کسر استهلاک انباشته آنهاست.

ارزش دفتری دارایی های ثابت مشهود، بخصوص در شرایط تورمی، نشان دهنده ارزش واقعی آنها نمی‌باشد. در این شرایط، ارزش واقعی (منصفانه) داراییهای ثابت مشهود بالاتر از ارزش دفتری منعکس در دفاتر است.

اگر ارزش دارایی بر اساس نظر کارشناس رسمی دادگستری و براساس نرخ روز دارایی و ارزش اسمی و متناسب با تورم ارزیابی شود، ارزیابی دارایی تجدید می‌شود و می‌تواند مبنای فعالیت‌ها و افزایش سرمایه، پرداخت مالیات و محاسبه دقیقتر ارزش سهام روز و ذاتی شرکت باشد.

تعیین مبلغ تجدید ارزیابی

مبلغ تجدید ارزیابی دارایی مشهود بلند مدت عبارت از ارزش منصفانه آن در تاریخ تجدید ارزیابی است. ارزش منصفانه معمولاً ارزش بازار دارایی با توجه به کاربرد فعلی آن است. اگر تعیین ارزش بازار غیر ممکن باشد، می‌توان از بهای جایگزینی مستهلک شده استفاده نمود.

بهای جایگزینی مستهلک شده عبارت است از بهای جایگزینی جاری یک دارایی نو پس از کسر استهلاک مبتنی بر بهای مزبور و مدت استفاده شده از آن دارایی.

 ارزیابی تمام اقلام طبقه دارایی تجدید ارزیابی شده

طبق استانداردهای حسابداری شمارۀ (۱۱) هرگاه یک قلم از دارایی های ثابت تجدید ارزیابی شود، ارزیابی تمام اقلام طبقه‌ای که دارایی مذکور در آن طبقه قراردارد، الزامی است.

در نرم افزار اموال و دارائی ثابت سانیران ، پس از عملیات محاسبۀ استهلاک دارائی‌هایی که در سنوات قبل توسط سیستم صورت گرفته است، بنا به موارد مذکور هرگاه نیاز به تجدید ارزیابی باشد، می‌توان نسبت به این امر اقدام نمود. از ویژگی های این قابلیت، می‌توان به صدور سند تعدیلات آن دارائی بصورت خودکار در سیستم اموال سانیران اشاره کرد. این امکان کاربران را در انجام محاسبات پیچیده و طاقت فرسا یاری نموده و بسهولت و بطور دقیق کلیۀ عملیات را بصورت خودکار محاسبه می‌نماید.

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست