1. خانه
  2. حسابداری
  3. ترموستات مالی چیست و چگونه سرنوشت مالی شما را تعیین می‌کند
سرنوشت مالی

ترموستات مالی چیست و چگونه سرنوشت مالی شما را تعیین می‌کند

5/5 - (1 امتیاز)

در دنیای هزار رنگ امروز یا باید با چشم‌های بسته زندگی کرد یا مسیری پویاتر برای رسیدن به حد نسبی آرزوها یافت.
شاید هم بهترین راه این باشد که خود را به خواب‌زده و راه رسیدن به رؤیاها را از همان دور رصد نمود.
این روش‌ها و هر روش دیگری که انتخاب شود، نسبت مستقیم با نحوۀ نگرش انسان‌ها به دنیای پیرامونشان دارد.
هنگامی‌که نبایدها مانند پیله دست‌وپای ذهن انسان را تسخیر نموده و بال‌های تفکر انسانی را در ته چاه ظلمانی ناتوانی اسیر نموده است چگونه می‌توان انتظار داشت که‌موج‌های خوشبختی سرتاپای جسم و روح زندگی‌مان را نمک ناک نمایند.

اگر بخواهیم به مقولۀ ثروت با نگاهی نه آرمانی اما واقعی و باشهامت بنگریم آن را راهی برای نیل به آرزوهای خود و ساختن سرزمینی زیباتر برای هم نوعانمان بدانیم می‌توانیم نگرشی سازنده و پر امید را به لحظه‌لحظۀ زندگی‌مان وارد کنیم.
در این مقاله می‌کوشیم به شما کمک کنیم سرنوشت مالی خود را آن‌گونه که می‌پسندید به اجرا درآورید.

سرنوشت مالی

سرنوشت مالی

باورهای ما برخلاف آنچه خودمان تصور می‌کنیم چنان قدرتمندانه مسیر زندگی ما را پیش از آنکه تسلط و تصمیم‌گیری خاصتی در مورد آن انجام دهیم ساخته‌وپرداخته می‌کنند، به‌گونه‌ای که دقیقاً در آینده در نقطه‌ای خواهیم ایستاد که این باورها برای ما ترسیم نموده‌اند.
فرقی نمی‌کند انسان هوشمند و با درایتی باشید یا نه اگر دید منفی تمامی ذرات وجودتان را دربر گرفته باشد حتی در یک‌قدمی پیروزی خود را فردی ناتوان و شکست‌خورده خواهید یافت و کار را در نقطۀ انتهایی بدون نتیجه رها خواهید کرد
ازاین‌روست روانشناسان به ساخت هویت از همان دوران کودکی توصیه‌های اکید نموده‌اند تا شالوده‌ای سازنده برای کودکان رقم بخورد و سرنوشت آن‌ها را به‌گونه‌ای نیک و درخور ترسیم نماید.

بیشتر بخوانید:

نرم افزار مالی چیست؟

واکنش‌های مختلف مالی

برخی از ما گمان می‌کنیم فقط زمانی احساس ناخوشایند به سراغمان می‌آید که جیبمان خالی است یا میزان کافی وجه نقد برای روزهای پایانی ماه را نداریم و احتمالاً با کسری بودجه شدید در آن روزها مواجه خواهیم بود.
اگرچه این‌یک احساس واقعی است که اکثر افراد آن را در دوره‌هایی از زندگی جزء تجربه‌های ناخوشایندشان حس نموده‌اند.
اما جالب‌توجه است که بدانید شما در ناخودآگاه آن هنگام که با درون و هویت از پیش‌ساختۀ خود در تضاد قرار گیرید نیز ممکن است احساس ناخوشایندی را تجربه نمایید و آن حتی می‌تواند زمانی باشد که ازنظر مالی در سطحی فوق تصور قرارگرفته‌اید
در این هنگام است که هویت اصلی که از کودکی به‌صورت مرموزی همیشه همراهی‌تان کرده است طغیان نموده و شما بر سر دوراهی باورهای غلط خود گرفتار و درمانده می‌شوید
از یک‌سو ثروت را عامل خوشبختی دانسته و از سوی دیگر این درون شماست که نجواکنان شمارا به فاصله گرفتن از آن دعوت می‌کند و آن هنگام است که شما مقلوب ناخودآگاه خود شده و تسلیم و فرمان‌بردار، ناخواسته آتش به دارایی‌های خود می‌زنید.

ثروتمند شدن و ریشۀ روانی آن

همیشه ورود علم روانشناسی در تمامی عرصه‌ها مفید و راه گشا بوده است ازاین‌روست که امروزه حضور پررنگ آن را در مسائل تجاری، مالی، سازمانی، شخصی و … به‌وضوح شاهد هستیم.
اما آنچه اکنون در اینجا موردتوجه و واکاوی قرار می‌گیرد این نکته است که آیا مسائل روانی آن‌قدر قدرتمند هستند که بر آن جنبه از تصورات ما در مورد ثروتمند شدن تأثیر منفی گذاشته و به آن لطمه وارد نمایند.

یافتن تأثیرات روانی که محیط و خانواده در مورد پول و تمکن مالی بر فرد می‌گذارند آن‌قدر پررنگ و اساسی جلوه می‌کند که گاه ممکن است حتی به نفرتی ناخودآگاه تبدیل شود
و در بسیاری از موارد آن‌قدر پیش برود که نگاهی از روی خشم و بی زاری را برای فرد ایجاد نماید و او را در عرصه‌های تجاری آنگاه‌که در قله پیروزی است به عقب کشیدن و صرف‌نظر نمودن از آن وادارد.
روانکاوی مالی می‌تواند وجود چنین نقص‌هایی را در افراد یافته و با شناسایی و کنترل صحیح بر آن‌ها عوامل محدودکننده را از روان آدمی بزداید.

یافتن و برطرف نمودن موانع ثروتمند شدن

هنگامی‌که شما در خانواده‌ای متولد می‌شوید که ثروت و پول برای آن‌ها به‌عنوان عنصری مطلوب نقش ایفا می‌کند
و شما در حین بزرگ شدن جنبه‌های مطلوب آن را در بخش‌های مختلف زندگی با تاروپود خود احساس می‌کنید
باورهای مثبت در ناخودآگاه و اعماق ذهنتان جایی که کسی هیچ دسترسی بدان ندارد به‌آرامی نفوذ کرده و تا آخر عمر شریک تمام لحظات موفقیت شما در عرصه‌های مالی و تجاری می‌گردد
اما در مقابل اگر تلقین‌های منفیِ ناتوانی، سرتاسر احساسات را فراگیرند و رفتارها را به زنجیر بکشند دیگر نمی‌توان نتیجه‌ای جز سرخوردگی و ناامیدی همیشگی را در تحصیل آنچه مطلوب است انتظار داشت
باور به انتخاب ثروت به‌عنوان عنصری مردود که عقل را فلج و عفریتۀ هوا را برمی‌انگیزد آدمی را گریزان و ترسان به خرابات فقر و تنگدستی پناهنده می‌کند و چون از کودکی نقش گرفته چاره یابی را سخت و درمان را زمان‌بر می‌نماید.

بیشتر بخوانید:

نرم افزار حسابداری چیست؟

معنای واقعی ثروت را دریابید

بیایید و یک بازنگری در درون خود داشته باشید و ببینید نگاه شما به مقوله پول چیست اگر آن را فقط وسیله‌ای برای امرار معاش بهتر تصور می‌کنید و در ورطه‌های پرپیچ‌وخم اندیشه و فلسفه گرفتار نمی‌آیید
باید بگوییم آنچه در دست شما به‌عنوان وجه قرار می‌گیرد باعث رفاه و آسایشی دوچندان شده و به کمک آن می‌توانید مدارج خوشبختی و فلاح مادی و معنوی خود و خانواده‌تان را فراهم کنید.

پول صرف‌نظر از باورهای غلط که به‌اجبار در جوار آن گنجانده‌اند و کمتر راه خلاصی را می‌توان برای آن یافت در آن هنگام که برطرف‌کننده نیازهای مادی خود و اطرافیان گردد فراغتی را حاصل می‌کند تا آدمی با آسودگی بیشتر و فراق بال به کسب مدارج معنوی نیز اندیشیده و دین و دنیای خود را از گزند برهاند.
در طول تاریخ ثروتمندان بسیار بوده‌اند که دست خود را به خون و آزار بی‌گناهان آلوده نموده و در مقابل افراد ثروتمندی بوده‌اند که ثروت خود را صرف تحصیل علم و عالمان کرده‌اند
و از طرفی فقیرانی بودند که به بهانۀ فقر جامۀ حیا دریده و تا می‌توانسته‌اند بر ضعیف‌تر از خود ستم نموده‌اند و حق مظلوم را ستانده و تعرض بر آن‌ها را حق مسلم خود دانسته‌اند و در مقابل فقیرانی بودند که در عین فقر مناعت خود را حفظ کرده و دست به تجاوز نگشوده‌اند.

این توصیفات نشان می‌دهد آنچه ناپسند است به درون آدمی برمی‌گردد نه به تعریف کلی مانند ثروت
زیرا که ثروت فقط وسیله‌ای برای احراز خلق‌وخوی درونی و زشتی و زیبایی ذات آدمی است که غنا و ناتوانی هیچ دخل و تصرفی در ایجاد یا نابودی آن ندارد.

باورهایی برای ثروتمند شدن

عزم خود را برای ریشه‌کن نمودن آنچه سال‌هاست مانند یک چسبک دورتادور افکارتان را گرفته و امکان نفس کشیدن، نو شدن، قد کشیدن و نمایش وجودی‌تان را صلب کرده جزم نمایید.
این شمایید که با کنکاش در درون‌مایۀ افکارتان آن تعداد که سمی و کشنده هستند را یافته و در مقابل بذرهای امید و شکوفایی را جایگزین آن می‌نمایید.
بازنویسی افکار در عین آگاهی به نواقص شمارا از بیراهه‌های ناتوانی نجات داده و چشم‌های بینشتان را بر روی واقعیاتی قابل‌لمس باز می‌کند.

شاید تا گذشته این افکار منفی شما بوده که وفور نعمت و فراوانی را در قله‌هایی غیرقابل‌دسترس نمایش داده
و امروزه اگر نگاهی به‌دور از دغدغه‌های نافرجام گذشته را به زندگی‌تان تقدیم کنید خواهید دید دنیا به‌اندازه تمامی افراد ثروت، توانمندی و دارایی‌های بی‌بدیل فراوان دارد که سخاوتمندانه به آن‌ها که زیبایی‌هایش را می‌بینند تقدیم می‌کند.
اشتغال، نشاط، سلامتی، تفریح و لذت سهم تمامی افراد است به‌شرط آنکه باور داشته باشی تو نیز از آن سهم داری
به‌ اندازۀ تفکر و بینشی که داری و به‌اندازه بزرگی خواستنی که در سر می‌پرورانی.

اگر گمان کنید که پول خود به‌تنهایی می‌تواند ثروت زا باشد بدون آنکه مدیریتی صحیح در مورد آن داشته باشید کاملاً غلط است.
زیرا پول نیز برای اینکه به شکوفایی برسد مانند هر عنصر دیگری نظارت همه‌جانبه می‌طلبد
تا در سایۀ آن اعتمادبه‌نفس و استقلالی را تجربه کنید که هیچ عنصر دیگری در جهان نمی‌تواند آن را به شما ببخشد
پس تا می‌توانید افکار خود را به سمت‌وسوی موفقیت متمایز کنید گاهی مجبورید یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای را تجربه نمایید
اما این بهترین راه مقابله با فعل نتوانستن است که دائماً در ذهنتان مرور می‌شود.

خودتان را دست‌کم نگیرید

یادگیری مانند بال‌هایی شما را سریع‌تر به مقصد می‌رساند حال اینکه اگر بخواهید بدون آموختن به موفقیت دست پیدا کنید مانند این است که بخواهید پیاده بین دو قاره را بپیمایید شاید امکان‌پذیر باشد
ولی در این میان کسانی وجود دارند که زودتر به مقصد رسیده و ریشه‌های خود را در آن محکم می‌کنند و در یک‌چشم برهم زدن به رقیبان قدرتمندی تبدیل می‌شوند.

 جذب ثروت‌هایی که در اطرافتان در چرخش است به این راحتی امکان‌پذیر نیست مگر آنکه شما توانایی‌های خود را گسترش دهید بدین گونه خواهید دید که ثروت حتی در تاریک‌ترین کوچه‌ها به دنبالتان گشته و شمارا می‌یابد و چنان غرق نموده و می‌رباید که شیرینی آن را با تمام وجود درک خواهید کرد.

توانایی‌ها و علومی که می‌آموزید شمارا به کشف بهتر دنیای اطرافتان رسانده و شمارا از فردی خموده و منفعل به فردی کوشا و پاسخگو تبدیل می‌کند
چنین فردی در هر مکانی قدم گذارد آن را به بخشی از یک دنیای زیباتر و متفاوت‌تر تبدیل می‌کند چه برسد به کسب ثروت که آن جزء کوچکی از یک کلی به نام موفقیت است.

بیشتر بخوانید:

نرم افزار جامع حسابداری چیست؟

از باور تا رسیدن

در نهایت بعدازاینکه خود را شناختید با افکار منفی رخنه کرده در وجودتان جنگیدید و قدرت پدید آوردن باورها را تمرین نمودید
دیگر باید شروع به کارنمایید زیرا تا در مراحل قبلی مانده و یخ بزنید کم‌کم بارهایتان نیز رنگ ابتدایی خود را ازدست‌داده و تکاپو برای حیاتشان نیز بی‌معنی می‌شود.

دودلی‌ها و ترس‌ها را از مسیر راه برداشته و شاخه‌های مزاحم و خشک تردید را کنار بزنید تا بر پیکر اراده‌تان خراشی نزند و با توانی بالا اقدام کنید تا به موفقیت دست‌یابید.

 

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
5/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست