1. خانه
  2. حسابداری
  3. جرائم سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی | عدم صدور صورتحساب الکترونیکی جریمه دارد!

جرائم سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی | عدم صدور صورتحساب الکترونیکی جریمه دارد!

Rate this post

در دنیای امروزه، صورتحساب‌ های الکترونیکی به عنوان یکی از ابزارهای اصلی مدیریت مالی در تجارت و اقتصاد جهانی به شمار می‌آیند. این اسناد، جایگزینی موثر برای صورتحساب‌های کاغذی سنتی شده‌اند و از طریق ارائه خدمات بهتر و افزایش بهره‌وری به سازمان‌ها و شرکت‌ها کمک می‌کنند. اما، در مواردی، عدم صدور یا صدور نادرست صورتحساب‌های الکترونیکی می‌تواند به جرائمی منجر شود که می‌توانند عواقب جدی برای افراد و شرکت‌ها داشته باشند. در این مقاله از سایت سانیران ، به جرائم سامانه مودیان ،  عدم صدور صورتحساب‌های الکترونیکی و تأثیرات آن‌ها بر مالیات و تجارت خواهیم پرداخت.

سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی

این سامانه در راستای ارائه خدمات الکترونیکی مالیاتی براساس آیین نامه ماده۹۵ و ماده۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم ایجاد شده است. مودیان محترمی که موظف به ثبت اطلاعات فروش خود و صدور صورتحساب الکترونیکی می باشند، می‌توانند نسبت به صدور صورتحساب و ارسال اطلاعات فروش خود را از طریق این سامانه به سازمان امور مالیاتی اقدام کنند و خریداران آنان نیز با مراجعه به این سامانه و تایید صورتحسابهای صادره برای خود نسبت به انجام تکالیف قانونی خود در خصوص ارسال صورت معاملات خرید خود اقدام نمایند و نیازی به ثبت مجدد این اطلاعات در سامانه ارسال صورت معاملات سازمان امور مالیاتی نیست. توصیه اکید میگردد مودیانی که ملزم به صدور صورتحساب از طریق این سامانه هستند از ارائه صورتحساب نوع اول که پیش از این تکلیف، صادر می نمودند و در اختیار خریداران خود قرار میدادند خودداری نمایند و همچنین خریداران پس از بررسی دقیق صورتحسابهای درج شده در این سامانه نسبت به تایید صورتحساب اقدام نمایند. برای ثبت فروش سه روش متفاوت پیش بینی شده است که هر مودی بسته به نیاز خود میتواند از یکی از آنها یا همه آنها استفاده نماید.

جرائم سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی

بر اساس ماده ۲۲ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ، خلفات و حسب مورد، جریمه های متعلقه به شرح زیر خواهد بود :

الف ـ عدم صدور صورتحساب الکترونیکی

عدم صدور صورتحساب الکترونیکی، معادل ده درصد(۱۰%) مجموع مبلغ فروش انجام شده بدون صدور صورتحساب الکترونیکی یا بیست میلیون (۲۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال، هر یک که بیشتر باشد.

جرائم سامانه مودیان

ب ـ عدم عضویت در سامانه مودیان

عدم عضویت در سامانه مودیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی متعلق به سایر مودیان، یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، معادل ده درصد(۱۰%) مجموع مبلغ فروش انجام شده از آن طرق، یا بیست میلیون (۲۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال، هر یک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت های مالیاتی، نرخ صفر و مشوقهای موضوع قانون مالیات های مستقیم در همان سال مالی .

جرائم سامانه مودیان

پ ـ عدم اعلام شماره حساب یا حسابهای بانکی

عدم اعلام شماره حساب یا حسابهای بانکی واحد اقتصادی که گردش مالی واحد از طریق آن یا آنها انجام می شود به سازمان، معادل ده درصد (۱۰%) مجموع مبلغ فروش انجام شده از طریق آن حساب یا بیست میلیون (۲۰،۰۰۰،۰۰۰)ریال، هر یک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت های مالیاتی، نرخ صفر و مشوقهای موضوع قانون مالیات های مستقیم در همان سال مالی.

ت ـ عدم تحویل صورتحساب چاپی به خریدار

عدم تحویل صورتحساب چاپی به خریدار، حذف یا مخدوش کردن صورتحساب، معادل دو درصد (۲%) مبلغ صورتحساب های مذکور یا معادل بیست میلیون (۲۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال هر یک که بیشتر باشد.

ث – عدم رعایت احکام مذکور در مواد (۱۲)، (۱۳) و (۱۴) این قانون، معادل یک درصد (۱%) مبلغ فروش  گزارش نشده یا معادل ده میلیون (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال، هر یک که بیشتر باشد.

جرائم سامانه مودیان

  • تبصره ۱ـ مبلغ جریمه ­های ثابت مندرج در این قانون، متناسب با نرخ تورم سالانه بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی، هر سال توسط سازمان اعلام می شود.
  • تبصره ۲ـ سازمان نمی تواند بیشتر از پنجاه درصد(۵۰%) جریمه های موضوع این ماده را مطابق ماده (۱۹۱) قانون مالیات های مستقیم مورد بخشودگی قرار دهد.
  • تبصره ۳ـ در صورت اعمال جریمه­ های موضوع بندهای «الف» و «ث» این ماده، جریمه موضوع ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم اعمال نمی شود. در صورت اعمال جریمه های مذکور در بند«ب»، جریمه های مذکور در بندهای «الف» و «ت» اعمال نمی شود.

فردی که مشمول جرائم سامانه مودیان شده است

برخی از فروشندگان ، علی رغم مشمول بودن از ارسال صورتحساب به سامانه مودیان خودداری میکنند ؛ قانون گذار علاوه بر جریمه های ماده ۲۲ و ۲۳ ، در ماده ۲۴ جرائم بمراتب سخت تری برای این دسته از مودیان در نظر گرفته که بنظر باید به اطلاع ایشان رسانده شود :

ماده ۲۴ : در صورت عدم رعایت احکام مذکور در ماده (۲) این قانون، سازمان موظف است مراتب تخلف را به وی و مرجع صادرکننده مجوز فعالیت واحد متخلف اعلام کند. مرجع مذکور مکلف است حداکثر ظرف مدت یک هفته از اعلام سازمان، نسبت به اخطار کتبی به واحد متخلف اقدام کند. چنانچه واحد مذکور ظرف مدت ده روز از تاریخ دریافت اخطار، نسبت به عضویت در سامانه مودیان اقدام نکند، برای بار اول به مدت دو هفته و برای بار دوم از دو تا شش ماه با اعلام مرجع صدور مجوز، توسط نیروی انتظامی، و در مورد کسب و کارهای مجازی، توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، تعطیل یا مسدود خواهد شد. در صورتی که پس از گذشت پانزده روز، مرجع صادرکننده مجوز تعطیلی واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ابلاغ نکند، سازمان موظف است رأسا تعطیلی واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کارگروه مذکور ابلاغ کند. در این صورت، مرجع صادرکننده مجوز، با متخلف در پرداخت مالیات و جریمه ها مسئولیت تضامنی خواهد داشت. در صورت تداوم تخلف واحد کسب وکار پس از گذشت یک سال، مجوز فعالیت واحد متخلف توسط مرجع صادرکننده مجوز ابطال خواهد شد. بانک مرکزی موظف است درگاهها و پایانه های پرداخت واحد متخلف را در زمان تعطیلی یا تعلیق فعالیت آن واحد، مسدود کند.

پیشنهاد سانیران

شما با استفاده از افزونه سامانه مودیان سانیران ،  میتوانید  به راحتی و با سرعت، صورت حساب های الکترونیکی خود را به سامانه مودیان ارسال کنید.

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست