Rate this post

حد نصاب معاملات به عنوان حد نصاب مالیاتی معروف است و ممکن است به عنوان یک سقف مالی تعیین شود که افراد یا شرکت‌ها باید درآمدهای خود را از آن بالاتر به ادارات مالیاتی اعلام کنند یا مالیات پرداخت کنند. اگر کسی در سال مالی مبالغی کمتر از حد نصاب معاملات را در معاملات خود داشته باشد، ممکن است مشمول مالیات نشود یا مشمول مالیات با نرخ کمتری شود.

حد نصاب معاملات

حد نصاب معاملات به میزانی اشاره دارد که یک شخص یا شرکت در سال مالی باید مبالغ معینی را در معاملات خود بپردازد یا گزارش دهد. این معاملات ممکن است شامل خرید و فروش کالاها، دارایی‌ها، سهام، ملکیت‌های معامله‌ای و دیگر عملیات مالی باشد. حد نصاب معاملات معمولاً توسط مقررات مالیاتی و دولت مشخص می‌شود و ممکن است در هر کشور متفاوت باشد.

  حد نصاب معاملات موضوع تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات سال ۱۴۰۲

 

حد نصاب معاملات کوچک تا سقف مبلغ یک میلیارد و چهارصد و پنجاه میلیون (۱٫۴۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال برای سال ۱۴۰۲ می باشد که ماخذ مذکور در اجرای تکالیف مرتبط با مفاد آیین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‏ های مستقیم حائز اهمیت می‌باشد.

 

بخشنامه حد نصاب معاملات

همچنین در بخشنامه ابلاغی دکتر سیدمحمدهادی سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خطاب به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور تصریح شده است: در اجرای مفاده ماده (۱۴) آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۳) ماده (۱۶۹) اصلاحی قانون مالیات‏ های مستقیم مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ به پیوست تصویر تصویب نامه شماره ۵۰۰۴۸/ت ۶۱۱۷۹ هـ مورخ ۱۴۰۲/۰۳/۲۴ هیات وزیران در خصوص اعلام حد نصاب معاملات موضوع تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات مصوب ۱۳۸۳ برای سال ۱۴۰۲ و نحوه تسری نصاب یادشده به موجب ماده (۴۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) به مواردی که معامله به صورت مزایده انجام می گیرد، ارسال می‌شود.

حد نصاب معاملات کوچک

  • سال ۱۴۰۰ : ۶۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
  • سال ۱۴۰۱ : ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
  • سال ۱۴۰۲ : ۱،۴۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال

۵% حد نصاب معاملات کوچک

  • سال ۱۴۰۰ : ۳۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال
  • سال ۱۴۰۱ : ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
  • سال ۱۴۰۲ : ۷۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال

۱۰% حد نصاب معاملات کوچک

  • سال ۱۴۰۰ : ۶۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال
  • سال ۱۴۰۱ : ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
  • سال ۱۴۰۲ : ۱۴۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال

پیشنهاد سانیران

در سیستم خرید و فروش سانیران ، کاربران می‌توانند اطلاعات مرتبط با خرید از سیستم انبار و فروش را از سیستم فروش استخراج نماید.
شاید ویژگی مهم در سامانه سانیران ، امکان ثبت اطلاعات خرید و فروش فصلی در سیستم حسابداری و سند حسابداری میباشد.
با این امکان ، کاربر در هر لحظه می‌تواند بلافاصله اطلاعات خرید ، برگشت از خرید ، فروش و برگشت از فروش را در مبادلات جاری سازمانه با امکان گزارش گیری و ارسال اطلاعات در فایل ttms خرید و فروش فصلی ثبت نماید.

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست