Rate this post

آموزش نرم افزار حسابداری سانیران

حسابهای بانکی

در این فرم که اولین فرم جهت ایجاد حساب های بانکی شرکت است می‌بایست ابتدا نام بانک انتخاب نمود در قسمت شعبه اگر شعبه ای را به بانک مورد نظر ارتباط داده باشیم و قابل مشاهده باشد انتخاب نمایید شماره حساب بانکی، نوع حساب بانکی، تاریخ افتتاح، نوع ارز و موجودی ابتدای حساب بانکی را وارد نمایید در آخر با مشخص نمودن دارندگان حق امضاء دکمه ذخیره را بزنید.

نرخ ارز

نرخ‌های مختلف ارزها که در زمانهای مختلف در سیستم حسابداری استفاده می‌گردد ابتدا می‌بایست در این فرم وارد شود.

انواع تفضیل

در این قسمت هر نوع تفضیل بنا به نیاز بصورت بیشمار می توان ایجاد نمود و در سطوح کدینگ به معین های مربوطه ارتباط داد مثل قراردادها، نمایندگی ها و غیره ….

حساب گروه

حساب گروه که شروع ایجاد کدینگ حسابداری می‌باشد با وارد نمودن کد گروه، عنوان گروه و ماهیت حساب ایجاد می‌گردد کد گروه در این فرم به دلیل اینکه در هنگام ایجاد کد کل و معین ملاک عمل واقع خواهد شد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

حساب کل

پس از معرفی حساب گروه می بایست حساب کل زیر مجموعه آن گروه نیز ایجاد گردد با این توضیح که کد گروه مربوطه می بایست اولین ارقام حساب کل باشد برای این منظور پس از انتخاب ارقام مربوط به حساب گروه و اضافه نمودن سایر ارقام به آن حساب و نیز وارد نمودن شرح نسبت به ذخیره آن حساب اقدام نمود.

حساب معین

آخرین مرحله از ثبت کدینگ ایجاد حساب معین می باشد حساب معین از این جهت هنگام صدور سند بکار می‌رود و نیز وجود تفضیلهای شناور با این حساب ارتباط دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نحوه انجام کار بدین شکل می‌باشد که ابتدا کدکل مورد نظر در شروع کد معین قرار می‌گیرد و در ادامه تا تعداد ارقام تعریف شده در تنظیمات نرم افزار رقم و نهایتاً عنوان معین وارد می‌شود مرحله بعد ارتباط دادن سطوح تفضیل با معین مربوطه می‌باشد بدین شکل که در تب های سطوح تفضیل که در تنظیمات نرم افزار مشخص شده است می‌توان نوع تفضیل مورد نظر را در سطوح دلخواه به معین ارتباط داد.

به عبارت دیگر می توان کلیه انواع تفضیل را و کلیه سطوح را به معین مربوطه ارتباط داد ولی می بایست دقت شود که نظم و یکپارچگی در ارتباط دادن سطوح و انواع تفضیل رعایت شود از دیگر قابلیت های فرم حساب معین میتوان به ویژگی های ارزی، تعدادی، فاکتوری، شماره پیگیری اشاره نمود که در صورت انتخاب هر مورد می‌توان از آن قابلیت در فرم صدور سند استفاده نمود.

تیک فعال و یا غیر فعال نمودن معین نیز بدان معناست که اگر معین غیر فعال گردد دیگر نمی‌توان از آن حساب در صدور سند استفاده نمود.

استفاده از ماهیت حساب ضمن آنکه در هنگام صدور سند مقادیر اعمال شده به معین بصورت پیش فرض در ستون صحیح بدهکار و بستانکار قرار می‌دهد ابزار کنترل نیز جهت نمایش دادن اقلام خلاف ماهیت و نیز صدور سند تعدیل ماهیت ابزار شرح ثابت نیز در صورتی استفاده می‌شود که کاربر در هنگام صدور سند مداوم شرح تکراری را وارد نکند اگر معینی قابلیت ارزی داشته باشد می‌توان در فرم صدور سند به آن مقادیر ارزی را اعمال نمود.

حساب تفضیل

در تعریف تفضیل می توان براساس نوع مورد نظر تفضیل، تفضیل ایجاد نمود بدین شکل که ابتدا نوعی از تفضیل را که لازم است انتخاب کنیم در فرم مربوطه انتخاب نموده و کد مورد نظر را به آن اختصاص دهید.

توجه نمایید که در هنگام اختصاص کد تفضیل سیستم فقط برای اولین بار از کاربر کد تفضیل را درخواست میکند ولی در دفعات بعدی بصورت پیش فرض سیستم به رنج ایجاد شده توسط کاربر یک واحد اضافه نموده و پیشنهاد میدهد که این کد نیز توسط کاربر قابل تغییر است در ایجاد تفضیل میتوان در صورت ارزی بودن آن نوع ارز را انتخاب نمود.

این قابلیت موقع صدور سند بصورت پیش فرض نوع ارز را انتخاب شده نمایش میدهد این قابلیت از اختلاف در تخصیص انواع ارزها به تفضیلها جلوگیری مینماید تیک فعال نیز در صورتی که نخورده باشد در صدور اسناد مالی نمایش داده نمیشود.

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست