1. خانه
  2. حسابداری
  3. حقه های کوچک در بهبود مدیریت هزینه های مالی

حقه های کوچک در بهبود مدیریت هزینه های مالی

5/5 - (4 امتیاز)

مدیریت هزینه ها یکی از مهمترین روشهای پس انداز کردن پول است. با کنترل کاهش هزینه ها می توانید با نگرانی کمتر و با اطمینان خاطر بیشتری ماه را به پایان برسانید.

راههای کنترل هزینه های زندگی

متخصصان امر معتقدند که اگر می خواهید مدیریت هزینه های خود را به دست بگیرید، از این حقه های کوچک، راهکارهای دوگانه برای تغییر تفکر و رفتارتان بهره ببرید. در اینجا به ۶ مورد از آن ها اشاره شده است.

کنترل هزینه ها

۶ مورد از راهای کنترل کاهش هزینه ها

۱٫برای کاهش هزینه ها:درباره مسائل مالی صادق باشید

موقعیت های اجتماعی مرتبط با پول(غذاهای گران قیمت، خرید هدایای گرانبها) بسیار فریبنده هستند، اما ریچل کروز، مولف کتاب “عشق برای زندگی” معتقد است اگر درصدد کاهش هزینه ها باشید، به طرز خوشایندی از واکنش اطرافیان شگفت زده خواهید شد، زیرا در ابتدای سال نو دیگران نیز شرایط مشابهی با شما را تجربه می کنند.

۲٫ لیستی متعارف از نیازها و خواسته های خود تهیه کنید

آنا نیول جونز، مولف کتاب راهنمای مصرف در زندگی بدون قرض می گوید، افراد در اغلب موارد با کمبود بودجه مواجه می شوند. علاوه بر خرید خواربار، پول شارژ، قبض ها و حمل و نقل، مقدار زیادی از بودجه صرف خرج های غیرمترقبه می گردد. نیول می گوید، اگر دائماً سفر می روید یا مهمانی های خانوادگی بخشی از شادی های معمول شماست، آن ها را در لیست نیازهای خود بگنجانید. اما موارد هم درجه و هم ارزش همچون کانال های تلویزیونی، خدمات تزئینی را در لیست خواسته ها قرار دهید و از آن ها بکاهید.

۳٫نظر خواهی کنید

هنگامی که به عادات خرج کردن بسیار وابسته اید، به نظر می رسد که راهی برای کاهش هزینه ها وجود ندارد، این نظر لورن گروتمن، مولف کتاب بهبود دخل و خرج، است. بنابراین گروتمن پیشنهاد می کند که یک گروه فیسبوکی خصوصی بیابید که روی هزنه ها تمرکز دارد یا رفیقی را پیدا کنید که اهداف مشترکی با شما دارد.

کنترل هزینه

۴٫برای کمک به ذخیره پول:برنامه ذخیره پول را به تفریح بدل کنید

گروتمن دو اپلیکیشن را پیشنهاد می دهد که شما را به پس انداز ترغیب می کند. یکی از آن ها هزینه ها را گرد کرده و مابقی پول را به حساب سرمایه گذاری وارد می کند. دیگری شما را به چالش های فردی کوچک(ذخیره ۲۰ دلار از هزینه قهوه در هفته) و بزرگ(هزینه های خوردو) دعوت می کند.

۵٫از کوسن های مبل پول به دست آورید

گروتمن معتقد است حداقل در هر خانه ایی اشیائی مستعمل که مجموع آن ها به ۱۰۰۰ دلار می رسد برای فروش یافت می شود. شما می توانید لباس ها و کفش های تزئینی خود را در اپلیکیشن های مرتبط به فروش برسانید. حتی ابزارهای شکسته و دست دوم نیز می توانند پول ساز شوند. برخی از مواردی که در کمال تعجب به فروش می رسند عبارتند از لپ تاب های آسیب دیده، ابزارهای کهنه، و حتی فنجان های مارک دار. چرخی در خاطرات خود بزنید!

۶٫از یک مشاور مالی کمک بگیرید.

کروز معتقد است که اگر روند اندوختن پول خوب پیش رفت، و درصدد برآمدید تا به قلمروهای پیشرفته تری راه یابید از یک مشاور مالی کمک بگیرید. فردی متخصص را بیابید و به شخصه با او صحبت کنید. بهتر است از دوستان قابل اعتماد کمک بخواهید. کروز اضافه می کند که شما به مشاوری نیاز دارید که به قدر کافی صبور بوده تا مواردی که با آن ناشنا هستید را به شما آموزش دهد. در برخورد با مشاور این دو سوال مهم را از او بپرسید:آیا مجوز رسمی مشاوره دارد؟ و برای مشاوره چگونه باید با او تماس بگیرید؟ درباره هزینه های حق مشاوره تحقیق کنید. بسیاری از متخصصان، مشاورانی که حق الزحمه ثابتی دارند را پیشنهاد می دهند.

کنترل هزینه

مسلما مهم تر از همه این توصیه ها برای موفقیت در این امر، ایجاد ساختاری عملی و داشتن تعهدی درونی برای اجرای آن هاست؛ پس با ما همراه باشید.

چندی پیش در فیلمی دیدم خانمی برای اینکه بتواند در هزینه های خود صرفه جویی کند، کارت اعتباری خود را در ظرف آبی در فریزر گذاشته بود تا یخ بزند و به راحتی قابل استفاده نباشد! شما هم اگر هیچ یک از توصیه های این بخش برایتان کارساز نبود، در نهایت از این روش استفاده کنید! هرچند آن خانم هم طاقت نیاورد و برای خرید از حراجی مجبور شد با سشوار یخ آن را آب کند!

۱ – با نگاه مبتنی بر کاهش هزینه ها در بازار جست و جو کنید. شاید بتوانید در بسیاری از زمینه ها محصولات ارزان قیمت ولی با کیفیت را جایگزین محصولاتی کنید که هم اکنون از آن ها استفاده می کنید.

۲ – هنگامی که افسرده یا غمگین هستید، به خرید نروید. مطالعات نشان می دهد وقتی شما در این وضعیت به بازار می روید، ناخودآگاه کالاهای بیشتری می خرید. وقتی حالتان خوب نیست، ابتدا سعی کنید با انجام کارهایی کوچک مثل صحبت  کردن با یک دوست، گوش دادن به یک موزیک زیبا یا خوردن خوراکی های مورد علاقه تان کمی روحیه خود را بهتر کنید و بعد به خرید بروید.

۳ – حواستان به زمان حراج فروشگاه ها باشد؛ چون برخی برندهای پوشاک، اجناسشان را در زمانی که فروش کمتری دارند، با تخفیف های ۵۰ تا ۷۰ درصدی عرضه می کنند.

۴ – وقتی می خواهید برای خرید به سوپرمارکت بروید، فهرستی تهیه کرده و دقیقا بر طبق آن خرید کنید. ترفند برخی سوپرمارکت ها برای خرید بیشتر مشترین این است که اجناس ضروری و پرطرفدار را در انتهای سوپرمارکت قرار می دهند تا مشتریان در مسیر رسیدن به آن ها با اجناس مختلفی رو به رو شده و وسوسه شوند که آن ها را بخرند.

۵ – چیزهایی را بخرید که چندین بار بتوان از آن ها استفاده کرد؛ مثلا باتری های قابل شارژ. حتی اگر قیمت اولیه این گونه اجناس کمی بالاتر باشد، در طول زمان موجب صرفه جویی قابل توجهی خواهدشد.

۶ – هزینه اجناسی را به آن ها نیازی ندارید اما می خرید را به صورت سالانه محاسبه کنید؛ مثلا اگر در زندگی تان روزی ۳۰۰۰ تومان هزینه غیرضروری دارید، با ضرب این رقم در تعداد روزهای سال می بینید سالانه پولی در حدود ۱۱۰۰۰۰۰ تومان را از دست خواهید داد.

۷ – از تبلیغات موسساتی که با سود زیاد به شما وام می دهند، اجتناب کنید؛ مگر اینکه بخواهید با آن پول یک خرید سرمایه ای انجام دهید و قادر به بازپرداخت اقساطش هم باشید.

۸ – به خاطر داشته باشید بسیاری از وسایلی که در خانه شما هستند اما درست کار نمی کنند، نیاز به تعویض ندارند و با صرف هزینه ای کمتر می توان آن ها را تعمیر و مجددا از آن ها استفاده کرد.

۹ – اگر می خواهید به مسافرت بروید، در صورت امکان زمان های اوج شلوغی را انتخاب نکنید؛ چون بعد از این زمان ها می توانید همان خدمات را با هزینه های بسیار پایین تری دریافت کنید.

۱۰ – همیشه در کیفتان یک خوراکی مختصر و انرژی بخش داشته باشید تا اگر در خیابان یا محل کار گرسنه شدید، بتوانید با وسوسه خرید غذاها یا تنقلات گران قیمت مقابله کنید.

۱۱ – سعی کنید برای مجلات موردعلاقه تان اشتراک تهیه کنید. اخیرا با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکانی فراهم شده است تا همه علاقه مندان به مطالعه مجله، نشریات محبوبشان را با ۵۰ درصد تخفیف دریافت کنند.

۱۲ – در زمان هایی که همه اقدام به خرید محصولی خاص می کنند، اگر برایتان مقدور است کمی دست نگه دارید و وقتی بازار از تب و تاب افتاد، همان جنس را با قیمت کمتر و تخفیفات بیشتر بخرید؛ مثلا اگر لوازم التحریر را به جای شهریور در اوایل مهرما بخرید یا لباسی را به جای اسفند در روز دوم فروردین ماه خریداری کنید، برایتان ارزان تر خواهدبود.

۱۳ – حساب پولی را که در اثر صرفه جویی به دست می آورید، داشته باشید و آن را در حسابی جداگانه نگهداری کنید. به بسیاری از حساب های بانکی سود یا وام تعلق می گیرد و به این ترتیب شما می توانید با استفاده از پس انداز و بهره مرکب حاصل از صرفه جویی های خود، صاحب سرمایه شوید.

۱۴ – هر ماه پولی را برای هزینه هایی که باید به صورت سالانه پرداخت شود، کنار بگذارید؛ مثلا اگر مالیات شما در سال ۶۰۰ هزار تومان است، این رقم را به تعداد ماه های سال تقسیم کنید و ماهی ۵۰ هزار تومان برای آن کنار بگذارید.

۱۵ – با سایت های خرید و فروش ارزان در اینترنت آشنا شوید؛ سایت هایی که افراد می توانند اجناسی را که نیاز ندارند، به فروش برسانند و یا کالاهایی را به قیمت ارزان تهیه کنند. خود شما هم می توانید چیزهایی را که واقعا دیگر برایتان استفاده ای ندارند، از این طریق به فروش برسانید.

۱۶ – یک قلک برای خود تهیه کنید و در طول روز هر مبلغی را که می توانستید خرج کنید اما صرفه جوی کردید، داخل آن بیندازید. آخر ماه این قلک را بشکنید و ۲۰ درصد پول آن را صرف کاری کنید که دوست دارید و از انجام آن لذت می برید. ۸۰ درصد این پول برای پس انداز و سرمایه گذاری است اما اینکه با آن ۲۰ درصد چه کار می کنید، فقط به خودتان مربوط است.

۱۷ – وقتی کالایی را می بینید و دلتان می خواهد آن را بخرید، همان موقع برای خرید آن تصمیم نگیرید. ۲۴ ساعت به خودتان فرصت دهید، خوب درباره آن فکر کنید و بعد اگر همچنان تصمیم داشتید آن را خریداری کنید و هزینه آن هم مقرون به صرفه بود، برای خریدش اقدام کنید.

۱۸ – پیش از هر خریدی مطمئن شوید آنچه برایش هزینه صرف می کنید، یک نیاز است، نه یک وسوسه.

۱۹ – برای خریدهای کوچک به جای استفاده از کارت های بانکی با پول نقد خرید کنید؛ چون در این صورت است که متوجه می شوید چه مقدار هزینه کرده اید.

۲۰ – اگر متاهل هستید، لازم است قبل از شروع برنامه مدیریت هزینه های خود، سایر اعضای خانواده را هم از برنامه ریزی تان آگاه و آن ها را کاملا توجیه کنید؛ چرا که شما بدون همراهی آن ها نمی توانید برنامه اقتصادی خود را پیش ببرید؛ پس برای جلب رضایت آن ها بکوشید و برایشان از مزایای این تصمیم بگویید و تاکید کنید که با این پس انداز و صرفه جویی، به فکر آینده و رفاه خانواده هستید.

۲۱ – اگر در طول مسیر کمتر خرج کردنتان چیزی را خریدید که نباید می خریدید، خود را شکست خورده تلقی نکنید و خودتان را ولخرج ندانید. در دنیایی که پر از جاذبه های تجاری و تبلیغاتی است، همه ما گاهی نمی توانیم مقابل وسوسه هایمان بایستیم. مهم این است که دوباره از نو شروع کنیم. اینکه امروز زیاد خرج کرده ایم، معنایش این نیست که حتما فردا هم بیش از اندازه خرج می کنیم.

منابع: نمناک – بیتوته

به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
5/5 - (4 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست