Rate this post

در دنیای مالی و اقتصادی، دارایی‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: دارائی‌های جاری و دارائی‌های ثابت. در این مقاله از سایت سانیران ، به بررسی دقیق‌تر دارائی ثابت می‌پردازیم. دارائی‌های ثابت چیستند؟ چه اهمیتی در مدیریت مالی دارند؟ چگونه می‌توانند به بهبود عملکرد مالی کسب و کار کمک کنند؟

دارایی  چیست ؟

دارایی در علم حسابداری، عبارتست از کلیه اموال و حقوقی که دارای ارزش پولی باشند. داراییهای یک واحد ممکن است پدیدههای عینی و مشهود باشند. مثل زمین، ساختمان، موجودی نقدی و موجودی کالا، یا به صورت حقوق مالی و امتیازات غیر قابل رویت، مثل سرقفلی و مطالبات از اشخاص.داراییها عرفاً  به گروههای متمایزی تقسیم میشوند.دو گروه که مورد استفاده بیشتری دارند عبارتند از داراییهای جاری و داراییهای ثابت.

۱)دارایی جاری

این داراییها اقلامی هستند که انتظار میرود در طی یک سال یا یک دوره عملیاتی از تاریخ تنظیم ترازنامه (هر کدام که طولانی تر است) به وجه نقد تبدیل، یا مصرف و یا فروخته شوند. معمولاً داراییهای جاری بر حسب سرعت تبدیل شدن به وجه نقد و یا مصرف در ترازنامه منعکس میگردند. مانند: بانک ها- صندوق- تنخواه گردان- بدهکاران- پیش پرداخت ها- موجودی کالا و ملزمات اداری.

۲)دارایی ثابت

این داراییها، اقلامی مشهود با عمری طولانی میباشند که در جریان عملیات موسسه مورد استفاده قرار میگیرند. داراییهای این گروه به مرور زمان و پس از استفاده مکرر مستهلک میگردند به همین دلیل برای هر یک از داراییهای ثابت استهلاک منظور میشود. (به استثناء زمین که مستهلک نمیگردد) مانند:زمین- ساختمان- تاسیسات- ماشین آلات وتجهیزات- ابزارآلات- وسائل نقلیه ومنصوبات- قالب ها- لوازم آزمایشگاهی و داراییهای سرمایهای موجود در انبار.

دارایی ثابت

مقررات و ضوابط اجرایی مربوط به هزینه استهلاک دارایی ها و هزینه تاسیس (ابلاغی طی بخشنامه شماره ۷۸/ ۸۵/ ۲۰۰ مورخ ۴/ ۱۱/ ۱۳۹۵ سازمان امور مالیاتی)

 • استهلاک
  تخصیص نظام مند(سیستماتیک) مبلغ استهلاک پذیر یک دارایی طی عمر مفید آن.
 • مبلغ استهلاک پذیر
  بهای تمام شده دارایی یا سایر مبالغ جایگزین پس از کسر ارزش باقیمانده آن .
 • عمر مفید
  مدت زمانی که پس از شروع بهره برداری دارایی، طبق جداول استهلاکات مبنای محاسبه استهلاک قرار می گیرد.
 • بهای تمام شده
  مبلغ وجه نقد یا معادل نقد پرداختی و یا ارزش منصفانه سایر مابه ازاء هایی که جهت تحصیل یک دارایی در زمان تحصیل یا ساخت آن واگذار شده است و در صورت مصداق مبلغی که براساس الزامات خاص استانداردهای حسابداری (مانند مخارج تامین مالی، تفاوت تسعیر بدهی های ارزی مربوط به تحصیل و ساخت دارایی ها، ناشی از کاهش ارزش ریال) به آن دارایی تخصیص می یابد.
 • ارزش منصفانه
  مبلغی است که خریداری مطلع و مایل و فروشنده ای مطلع و مایل می توانند در معامله ای حقیقی و در شرایط عادی، یک دارایی را در ازای مبلغ مزبور با یکدیگر مبادله کنند.
 • ارزش دفتری
  بهای تمام شده دارایی پس از کسر استهلاک انباشته آن
 • ارزش باقیمانده
  مبلغ برآوردی که واحد تجاری در حال حاضر می تواند از واگذاری دارایی پس از کسر مخارج برآوردی واگذاری بدست آورد، با این فرض که دارایی در وضعیت متصور در پایان عمر مفید باشد (در محاسبه مبلغ استهلاک پذیر دارایی در اجرای این ضوابط، ارزش باقیمانده صفر در نظر گرفته می شود).
 • هزینه تاسیس
  منظور از هزینه های تاسیس مخارج حقوقی برای تهیه اساسنامه و شرکت نامه، حق مشاوره و مخارج ثبت می باشد.
 • دارایی ثابت مشهود
  به دارایی اطلاق می شود که به منظور استفاده در تولید یا عرضه کالاها یا خدمات، اجاره به دیگران یا برای مقاصد اداری نگهداری می شود و انتظار می رود بیش از یک دوره مالی مورد استفاده قرار گیرد.
 • دارایی نامشهود
  یک دارایی قابل تشخیص غیر پولی و فاقد ماهیت عینی (دارایی نامشهود با عمر مفید نامحدود به لحاظ مالیاتی قابل استهلاک نمی باشد).
 • تعمیر اساسی
  مخارج تغییر دارایی ثابت که موجب بهبود وضعیت دارایی (اعم از افزایش عمر مفید، افزایش ظرفیت تولید، بهبود کیفیت محصول و کاهش مخارج عملیاتی) در مقایسه با وضعیت قبل از انجام تعمیر گردد.
 • تاریخ شروع بهره برداری
  تاریخ مندرج در پروانه بهره برداری یا بهره برداری عملی حسب مورد خواهد بود.

دارایی ثابت چیست ؟

پیشنهاد سانیران

در سیستم دارائی ثابت سانیران ، کلیه عملیات مربوط به دارئیهای ثابت از جمله خرید دارائی ، ساخت دارائی ، خروج دارائی ، فروش دارائی ، انتقال دارائی ، جابجائی دارائی ، تجدید ارزیابی دارائی ، تعدیل نرخ و روش دارائی قابل انجام می باشد . ضمنا محاسبه استهلاک با انواع روش های مستقیم ، نزولی ، شناسائی ویژه ، میزان تولید و ساعت کارکرد و ارائه گزارشات و مستندات صورت های مالی از جمله یادداشت مربوط به قسمت اموال و دارائی ثابت ارائه می گردد.

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست