4/5 - (4 امتیاز)

شماره اقتصادی و شناسه ملی دو مفهوم مهم در جامعه حقوقی و مالی ایران هستند. این دو شماره از اهمیت بسیاری برخوردارند و در امور مالی، مالیاتی، تجاری، و حتی بهداشتی نقش اساسی ایفا می‌کنند. در این مقاله از  سایت سانیران  به بررسی شناسه ملی و شماره اقتصادی افراد حقیقی و حقوقی می‌پردازیم.

مفهوم شماره اقتصادی و شناسه ملی

۱) شماره اقتصادی چیست ؟

شماره اقتصادی واژه‌ای است که در حوزه مالیات و امور مالی ایران بسیار اهمیت دارد. این کد ۱۲ رقمی به عنوان یک شماره منحصر به فرد برای مودیان مالیاتی ، افراد حقوقی و شرکت‌های تجاری در نظام مالیاتی کشور به کار می‌رود و هر مودی باید این کد را دریافت کند. می‌توان گفت که کد اقتصادی برای شرکت‌ها همانند شناسه ملی برای افراد حقیقی عمل می‌کند. با داشتن این کد، مودیان قادرند در سازمان امور مالیاتی احراز هویت کنند و امور مالی و مالیاتی خود را اداره کنند .

۲)شناسه ملی چیست ؟

شناسه ملی یک شماره ۱۱ رقمی است که به افراد حقیقی و حقوقی اختصاص داده می شود . از شناسه ملی جهت شناسایی و احراز هویت استفاده شده  و چهار رقم سمت چپ شناسه ملی، کد شهر محل ثبت شرکت و بقیه ارقام، شماره اختصاصی شرکت یا موسسه است .

شماره اقتصادی و شناسه ملی در سامانه مودیان

لازم به ذکر است برای اشخاص حقوقی کد اقتصادی و شناسه ملی از ابتدای سال ۱۴۰۲ یکی شده است ، بنابراین توجه به نکات زیر جهت ارسال صورتحساب الکترونیکی سامانه مودیان ، ضروری است :

  • برای ارسال حتما کد اقتصادی صحیح را استفاده کنید البته در صورت اشتباه ، افزونه سامانه مودیان نرم افزار سانیران از ارسال جلوگیری خواهد کرد.
  • شرط قرار گرفتن در کارپوشه خریدار ، درج شماره اقتصادی صحیح است . در صورتیکه از شماره اقتصادی قبلی خریدار استفاده کنید صورتحساب ارسال شده و فروش شما ثبت خواهد شد اما در کارپوشه خریدار درج نمی گردد و اعتباری برای خریدار محاسبه نخواهد شد.
  • اگر اشتباها فاکتوری با شماره اقتصادی قدیم ارسال کردید و نیاز داشتید که مجدد با کد اقتصادی جدید ارسال کنید ،  بایستی فاکتورقبلی ابطال گردد.
  • چنانچه قصد ارسال صورتحساب نوع اول با خریدار حقیقی را دارید، باید فیلد «شماره اقتصادی خریدار» خالی باشد و فیلدهای «شماره ملی/کد فراگیر….» به همراه «کدپستی» پر شود.
  • شماره اقتصادی اشخاص حقوقی همان شناسه ملی ۱۱ رقمی است .
  • شماره اقتصادی اشخاص حقیقی مشارکتی همان شناسه ملی مشارکتی ۱۱ رقمی است .
  • شماره اقتصادی اشخاص حقیقی انفرادی و ۱۴ رقمی است . ( کدملی+چهار رقم که بستگی به تعداد پرونده دارد)
  • برای ارسال صورتحساب با خریدار حقوقی یا مشارکتی، حتما باید فیلد شماره اقتصادی ثبت شود.
  • برای ارسال صورتحساب با خریدار حقیقی انفرادی، میتوان از شماره اقتصادی یا ترکیب شماره ملی و کد پستی اقامتگاه قانونی استفاده کرد.

پیشنهاد سانیران

شما به راحتی می توانیداز طریق نرم افزار سانیران ، تمامی صورتحساب های الکترونیکی خودتان را به صورت روزانه برای سامانه مؤدیان ارسال کنید.
برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

۱ دیدگاه.

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
4/5 - (4 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست