Rate this post

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان برای تعیین سود یا زیان ویژه واحد تجاری تهیه شده و شامل خلاصه ای از هزینه ها و در آمد ها در یک دوره ی مالی است.

اگرچه اقلام صورت سود و زیان مربوط به عملکرد گذشته واحد تجاری است ، اما امکان مقایسه ی عملکرد واحد تجاری در دوره های مالی  مختلف و مقایسه با سایر واحد های تجاری در یک دوره ی مالی و یا در چند دوره بنا بر اقتضا و نوع فعالیت و نیاز واحد تجاری را  فراهم آورده و سرمایه گذاران، اعتبار دهندگان و سایر استفاده کنندگان می‌توانند  براساس این اطلاعات، عملکرد آتی را پیش بینی نمایند. (علت اهمیت این صورت مالی این است که امکان پیش بینی گردش وجوه نقد در آینده و همچنین ارزیابی عملکرد مدیریت را فراهم می آورد.

صورت سود و زیان طبق استاندارد ایران باید حاوی اقلام اصلی زیر باشد:

الف‌ . درآمدهای‌ عملیاتی‌

ب‌ . هزینه‌های‌ عملیاتی‌

ج‌ . سود یا زیان‌ عملیاتی‌

د . هزینه‌های‌ مالی‌

ه . سایر درآمدها و هزینه‌های‌ غیرعملیاتی‌

و . مالیات‌ بر درآمد

ز . سود یا زیان‌ فعالیتهای‌ عادی‌

ح‌ . اقلام‌ غیر مترقبه‌

ی‌ . سود یا زیان‌ خالص

نیل به این هدف در صورتی ممکن است که بتوان تمامی اقلام مذکور را جداگانه و  در هر زمان  به دست آورد و با انجام محاسابات سود یا زیان را تعیین نمود.

با توجه به حجم روز افزون تولید و مبادلات بازرگانی و تجاری محاسبۀ این اقلام به صورت سنتی عملا غیر ممکن بوده و مستلزم استفاده از نرم افزار حسابداری جامع است که دارای قابلیت تمییز هریک از اقلام مورد نظر بوده و بتواند در هر لحظه و متناسب با نوع عملیات شرکت این اقلام را محسابه کرده و در قالب گزارش سود و زیان به استفاده کننده اراِیه دهد.

علاوه بر استانداردهای موجود، در راستای اهداف اصلی شرکت، نیاز به گزارش هایی به وجود خواهد آمد که بتوان سود یا زیان را نسبت به کالا، مشتری و یا تاریخ محاسبه کرد:

 الف) هر نوع کالا:

این نوع گزارش تصمیم گیری جهت استفاده ،خرید و یا فروش هریک از کالاهای مورده استفاده در واحد بازرگانی را فراهم میکند.

 ب) مشتریان :

این نوع گزارش تصمیم گیری جهت ادامه ،قطع و یا افزایش معاملات با هریک از مشتری ها را در واحد بازرگانی را فراهم میکند.

ج) در هر تاریخ و یا دوره ی مالی:

این نوع گزارش راهنمای مدیریت در راستای شناسایی علل رکود و یا رشد سود شرکت در دوره های زماتی را فراهم کرده باعث سهولت در تصمیم گیری راجع به نوع و نحوه ی فعالیت واحد تجاری خواهد شد.

استفاده‌‌ی بهنگام از این گزارشات می‌تواند به تصمیم گیری در باره‌ی فعالیت های کلی شرکت و نیل به اهداف اصلی کمک بسزایی کند

نرم افزار جامع حسابداری سانیران نیل به این هدف را برای استفاده کنندگان به راحتی و در قالب انواع گزارشات امکان پدیر نموده است.

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست