1.7/5 - (6 امتیاز)

طراحی کدینگ حسابداری

کدینگ حسابداری یکی از اساسی ترین مراحل اطلاعات پایه در نرم افزار ههای مالی بحساب  می آیند چرا که عدم طراحی مناسب کدینگ حسابداری ،کلیه اطلاعات مالی در سالیان آتی سازمان را با خلل و دشواری مواجه می نماید .

از این رو بررسی های لازم ، می بایست قبل از شروع ثبت رویدادهای مالی به دقت انجام پذیرد.

طراحی کدینگ حسابداری

طراحی باید متناسب با فعالیت یک سازمان منطبق باشدکه در این راستا باید مطالب زیر را در نظر گرفت :

۱- طول کدینگ باید مدیریت شود یعنی متناسب با تعداد کدهایی که در سازمان گردش دارد ایجاد شود نه کمتر و نه بیشتر. مثلا اگر تعداد نفرات آن سازمان کمتر از ۱۰۰۰ نفر می باشند ،‌طراحی کدینگ سه رقمی کافیست .

۲-سطوح کدینگ بایستی مناسب وایده ال باشد که بتواند به سازمان مورد نظر کمک کند.

۳-ارتباط کدینگ بسیار مهم می باشد و می بایست طوری طراحی شود که بتوان از آن  گزارشهای کاربری و مدیریت را به آسانی تهیه نمود.

کدینگ شناور و غیر شناور

 

درمورد کدینگ شناور یا غیر شناور کاربران و مدیران مالی نظرات متفاوتی دارند. کدینگ استفاده شده در سیستمهای قدیمی که عمدتا تحت داس بوده و شناور نیستند، ساختاری درختی دارند. به عبارت دیگر کلیه سطوح (گروه-کل-معین-تفصیل) بهم متصل بودند .

به مثال زیر توجه کنید:

گروه: دارائیها جاری    ۱

کل: موجودی نقد و بانک  ۱ ۱

معین: موجودی بانکهای ریالی ۱ ۱۱

تفصیل۱:حساب ملت آپادانا  ۱ ۱۱۱

در مثال بالا کد گروه در کد کل اثر داشته ، همینطور کد کل در معین ، کد معین در تفصیل. این نوع کدینگ (درختی) ، مشکلات زیادی را دربر دارد. به عنوان مثال ،  یک شخص یا شرکت را می بایست به ازای هر سرفصل حساب تعریف کرد. در این ساختار ، کلیه مانده حسابهای یک شخص یا یک شرکت را نمیتوان در یک آن مشاهده نمود .

امروزه اکثر نرم افزارهای نوین، استفاده از کدینگ شناور را در دستور کار خود قرار داده اند.

دراین نوع کدینگ، حسابها از گروه و کل و معین با دیگر بصورت ایستا در ارتباط هستند ولی از تفصیلی با سر فصل حسابهای سطوح بالای خود ارتباط معنا داری را دارند.شایان ذکر است تفصیلی ها میتوانند چند سطح بصورت زیر مجموعه ای داشته باشند که در این حالت تعداد سطوح تفصیلی، با توجه با نیاز شرکتها و موسسات طراحی و پیاده ساری می شود.

 

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
1.7/5 - (6 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست