1. خانه
 2. حسابداری
 3. مدیریت مالی خانواده؛ چگونه پول‌هایمان را با حساب‌وکتاب خرج کنیم

مدیریت مالی خانواده؛ چگونه پول‌هایمان را با حساب‌وکتاب خرج کنیم

5/5 - (1 امتیاز)

در دنیایی که پستی‌وبلندی‌های زندگی پررنگ‌تر از گذشته ذهن و اندیشه افراد را تا حد زیادی به سلطه گرفته است
و پول عاملی بسیار اثرگذار نه‌تنها مدیریت زندگی بلکه مدیریت افکار انسان‌ها را مانند پادشاهان و امیران کشورها به بردگی کشیده است.
آنکه بی‌اراده تسلیم این هجوم نابرابر گردد پایمال‌شده و زودتر از حد تصور از صحنه خارج می‌شود.
اگر دنبال چاره‌جویی و حل این معضل هستید که روزبه‌روز بر گستردگی آن افزوده می‌گردد تنها راه مقابله با افکار منفی و به زنجیر کشیدن هر آن چیزی است که اعضای خانواده را از درک واقعی احساساتی چون موفقیت و رضایتمندی بازمی‌دارد.
وسوسه‌های امروزی چنان هوشمندانه روح آدمی را دربرمی گیرد که اگر هرچه تقلا کنیم بازهم راهی برای نفوذ وجود خواهد داشت.

مسئله اقتصاد که در خانواده‌ها با زیربنای مدیریت مالی رخ نمایان می‌کند اگر در درون فرد دارای اصول و قوانین ثابت پذیرفتۀ شده‌ای از همان دوران کودکی نباشد در هنگام تشکیل خانواده بروز نموده و به خاطر حساسیت‌های ویژۀ این نهاد اثر نامطلوب خود را به‌صورت بحرانی بزرگ به نمایش می‌گذارد.
نمی‌شود شما از کودکی نیاموخته باشید که چگونه مصرف صحیح می‌تواند چالش‌های مالی خانواده را به‌سلامت حل کرده بدون آنکه در روابط بین خانوادگی خلل و معضلی پیش آمد شود.
و سپس در مسائل مالی بین خود و همسرتان با سربلندی ادعا نمایید که کوچک‌ترین مشکلی نیست که حل‌نشده باشد.
اگرچه مدیریت مالی ناصحیح می‌تواند کمر خانواده‌هایی کهن و با قدمت ۴۰ تا ۵۰ ساله را نیز زیر فشارهای خود خرد نماید چه برسد به خانواده‌های نوپا و جوان اما آنچه بیشتر خود را نشان می‌دهد میزان درکی است افراد از پول و مسائل مالی دارند.
فقدان درک اقتصادی و شعور مالی و فهم مدیریتی و… همگی مانند موریانه ذره‌ذره بنیان خانواده‌ها را سست کرده و تصمیمات نابخردانه ریشۀ زندگی را می‌سوزاند.
پس آنچه خانمان‌سوز است نه مشکلات مالی بلکه مشکلات رفتاری است که چون ریشه در کودکی دارد از طرف فرد دیده نشده و مانند بیماری تمامی افکار آدمی را مسموم می‌کند.
بدون آنکه خود متوجه چنین مشکلی در وجودش باشد بی‌خیال و رها زندگی گذرانده و به‌یک‌باره در چاهی می‌افتد که نتیجۀ ناآگاهی خود اوست نه بی‌پولی و وجود نقدینگی محدود.

هویت خود را در برخورد با پول چگونه تصور می‌کنید؟

اگر گمان می‌کنید پول یک‌شبه می‌آید و یک‌شبه نیز رخت بربسته خواهد رفت یا گمان می‌کنید پول چیزی نیست که بخواهید دائماً فکر خود را مشغول آن نموده و برنامه‌ریزی بر روی آن داشته باشید یا اینکه به آن با چشم عنصری برای بهبود وضعیت زندگی نگاه می‌کنید،
همگی متأسفانه ریشه در کودکی شما داشته به همین دلیل نمی‌توان نظر دقیقی در مورد درستی و اشتباه بودن آن‌ها اعلام نمود تنها می‌توان با بررسی شرایط فعلی مالی که در آن زندگی می‌کنید و میزان رضایت‌مندی‌تان از آن در مورد نحوۀ مدیریت مالیتان نظر داد.

بیشتر بخوانید:

مدیریت مالی شخصی چیست؟

نرم افزار مالی چیست؟

روابط و رفتار مالی

تحقیقات نشان می‌دهد آنچه باعث اختلاف بین شما و همسرتان بر سر مسائل مالی می‌شود را می‌توان به موارد زیر تقسیم نمود ما در اینجا به ذکر و بررسی هر یک پرداخته و زوایای مختلف آن را روشن می‌کنیم.

 •  ارتباطات نا مؤثر و ضعیف
 • کنترل و سلطه‌جویی بر دیگران
 • نقش‌های تعریف‌نشده
 • بی‌احترامی
 • بی‌اعتمادی

ارتباطات نا مؤثر و ضعیف

اگر از همان ابتدای تشکیل خانواده سعی نمایید بر سر مسائل مالی به یک توافق دوطرفه دست پیدا کنید درواقع به هماهنگی در مسئله‌ای رسیده‌اید که هر دو طرف در آن سود برده و خانواده از همان ابتدا دچار تنش‌های بی‌فایده و خانمان‌برانداز نخواهد شد.

نزدیکی احساسی و عاطفی

سعی کنید از تجربه‌های مثبت یا منفی همسرتان که درگذشته با آن روبرو شده و پشت سر گذاشته آگاهی نسبی پیدا کنید این آگاهی به شما کمک می‌کند در مسائل مالی هم دردی و تفاهم بیشتری را از خود در برابر وی نشان داده به یک مدیریت یکپارچه دست‌یابید.

احترام دوسویه و ملاحظه‌کاری

سعی نمایید علایق همسرتان را در مورد نحوۀ خرج نمودن درآمد و یا پس‌اندازتان در نظر گرفته و تا می‌توانید باهم هم‌راستا و هماهنگ شوید.
اگر بخواهید هریک از شما مسیری مجزا را برای خرج انتخاب نماید نتیجه‌ای آن جز بحران شدید مالی در آینده‌ای نه‌چندان دور با شدت و قوتی زیاد نخواهد بود.

عشق و اعتماد

اگر عشق مانند شعله‌ای ملایم زندگی زوجین را گرم نماید اعتماد می‌تواند کم‌کم در لایه‌های زیرین زندگی رنگ گرفته و باگذشت زمان‌بر میزان آن افزوده گردد.
درک و فهم نیازهای متقابل بین این دو جنس متفاوت راه را برای اعتمادسازی هموارتر و صداقت و شفافیت را در ارتباطات خانوادگی گسیل می‌دهد.
پس اگر تا حال بدین گونه عمل ننموده‌اید توصیۀ ما بر تغییری همه‌جانبه و اصولی است تا نتیجۀ این اعتماد را در مدیریت مالی بهتر خانوادۀ خود به‌وضوح مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید:

ترموستات مالی چیست و چگونه سرنوشت مالی شما را تعیین میکند؟

نرم افزار جامع حسابداری چیست؟

توصیه‌هایی برای مدیریت مالی خانواده

درک و تفاهم پیدا کنید

 • دیدگاه متفاوتی که هر فرد نسبت به مسائل مختلف دارد بر نحوۀ عملکرد او تأثیر می‌گذارد.
 • هر خانواده نسبت به خانوادۀ دیگر دارای اصول خاص و منحصربه‌فرد است که شناسایی آن‌ها راه ارتباطی سازنده‌تر را فراهم می‌کند.
 • الگوها اگرچه مسیر را تعیین می‌کنند اگر از زمان کودکی اجراشده باشند به‌عنوان اصل پذیرفته‌شده‌اند که کوچک‌ترین تغییرات در آن باید طی مراحل خاص و با تصمیم‌گیری انجام شود.
 • اگر علم کافی نسبت به راه‌های مدیریت مالی سازنده ندارید باکمی مطالعه و صرف زمان آن‌ها را بیاموزید.
 • اگر بتوانید انگیزه‌های مفید و کاربردی برای مدیریت منابع مالی بیابید مسلماً انجام این امور و عادت نمودن به آن بسیار راحت‌تر خواهد بود.
 • در مرحلۀ آخر تمامی افراد خانواده را با این اصول آشنا کرده و آن‌ها را به این علم مجهز نمایید.

رفتار مالی خود را تغییر بدهید

 • با در نظر گرفتن بودجه، امور مالی منحصر به خانوادۀ خود را تنظیم نمایید.
 • هر یک به‌صورت جداگانه اما کاملاً پیوسته قسمتی از مسئولیت‌ها را بر عهده بگیرید و بدان پایبند باشید
 • درآمدها و هزینه‌های خود را برآورد نموده و هماهنگ نمایید
 • رساندن مخارج به یک‌میزان ثابت هنری است که اگر به آن دست‌یابید پیروزی از آن شماست.
 • سطح مخارج‌های کلی و جزئی برای کل خانواده و اعضا را به‌صورت جداگانه تدوین نمایید.

صرفه‌جویی کنید

 • صرفه‌جویی به این معنا نیست که اصلاً خرج نکنید بلکه به این معنی است که مدیریت‌شده خرج نمایید احتیاجات خود را لیست کنید بعد تا می‌توانید سعی کنید از درون آن لیست، غیرضروری ها را حذف نمایید شاید یک تجدیدنظر سوم نیز در حد قابل‌توجهی هزینه‌های شمارا پایین بی آورد.
 • سطح مخارج هرماهۀ خود را مشخص نمایید و حتی در زمان‌هایی که درآمدتان به میزانی افزایش‌یافته به‌جای بالا بردن هزینه‌ها آن‌ها را پس‌انداز نمایید.
 • تهیۀ مواد غذایی متناسب با تعداد اعضای خانواده از دورریز نمودن و اسراف آن‌ها جلوگیری کرده و از طرفی هزینۀ بی‌بازده‌ای را به خانواده تحمیل نمی‌کند.
 • از عادت نمودن به فعالیت‌های نادرست پرهیز نمایید و به فکر تغییر اساسی آن‌ها باشید مثلاً اینکه همیشه قسطی خرید کنید و یا هنوز قرض‌های خود را صاف نکرده‌اید دوباره اقدام به گرفتن وام نمایید، برای وجوهی چون شارژ ساختمان و هزینه‌های جانبی برنامه‌ریزی داشته باشید.
 • سعی کنید پس‌انداز نمودن قسمتی از درآمد، به عادتی همیشگی و معقول برای تمامی اعضای خانوادۀ شما تبدیل شود.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با شرایط بازار کار رشته حسابداری و مالی

نرم افزار حسابداری تحت وب چیست؟

ضعف‌های موجود در ارتباطات خانوادگی

ارتباطات ضعیف

 • نمود مالی ضعف
  ضربه‌های مالی کوچک و یا بزرگ که ناشی از اطلاع‌رسانی ناصحیح و ناکارآمد به همسر و یا بی‌تفاوتی در مورد پیامدهای ناشی از این عمل به خاطر ارتباطات ضعیف که ممکن است در بین زوجین حاصل شود.
 • روش مقابله
  شرح جزئیات مخارج و یا سرمایه‌گذاری‌ها و تعیین آینده مالی که به سود کل اعضای خانواده باشد.

کنترل و سلطه‌جویی در روابط

 • نمود مالی ضعف
  کنترل کامل اعضا به‌گونه‌ای که آن‌ها احساس آزادی در تفکر و تمایلات خود را از دست بدهند و سرخوردگی‌ها از انواع مختلف را تجربه نمایند بسته بودن تمام راه‌های ابراز وجود و تحکم و سرکوبی شدید تمایلات نتیجۀ کنترل و سلطه‌جویی اعضا بر یکدیگر است.
 • روش مقابله
  تقسیم وظایف در خانواده علاوه بر ایجاد صمیمیت در بین اعضا باعث ایجاد حس مفید بودن و احترام و استقلال مالی می‌گردد خصوصاً اگر تمامی این موارد با مشورت و صرف زمان کافی برای گفتگو صورت پذیرد.

نقش‌های تعریف‌نشده

 • نمود مالی ضعف
  نابسامانی در پذیرفتن مسئولیت‌های مالی و شانه خالی نمودن از آن به بهانه‌های واهی و ایفا نکردن وظایفی که هر یک از طرفین از هم انتظار دارند.
 • روش مقابله
  واگذاری یک نقش و توجیه کامل آن فرد در مورد انتظارات موجود از وی

خودخواهی

 • نمود مالی ضعف
  خرید دقیقاً مطابق باسلیقۀ شخصیتان یا پنهان‌کاری در مورد میزان درآمد یا پس‌اندازتان به‌منظور صرف آن درزمینهٔ های موردعلاقه‌ شخصی
 • روش مقابله
  بررسی نیازهای اعضای خانواده و یافتن اولویت‌ها و در نظر گرفتن احساساتی که ممکن است در یک زندگی مشترک به وجود آید.

بی‌احترامی

 • نمود مالی ضعف
  تمامی علایق همسر را نادیده گرفته نوع نگرش او را به دل‌خوشی‌های زندگی سطحی و غیرقابل ارزش تصور می‌نمایید.
 • روش مقابله
  درک نمودن نگرش‌های مختلف یعنی حفظ احترام در عین تضاد و تفاوت‌های آشکار بین دو نفر است.

بی‌اعتمادی

 • نمود مالی ضعف
  به‌صورت یک‌جانبه به مسائل نگاه کرده و ایده‌ها و پیشنهاد‌های طرف مقابل را بدون کوچک‌ترین تأملی رد می‌کنید.
 • روش مقابله
  اگر دائماً در برابر فعالیت‌های همسرتان حساسیت نشان داده از یک‌سوی اعتمادبه‌نفس او را خدشه‌دار کرده و از سوی دیگر حس بی‌اعتمادی را در وی برمی‌انگیزید پس با سپردن یک مسئولیت به‌طرف مقابل به‌طور کامل خود را کنار کشیده و مسائل را به او واگذار نمایید.
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
5/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست