5/5 - (1 امتیاز)

تصمیمات اقتصادی در هر برهه‌ای از زندگی تأثیر شگرفی بر زندگی شخصی و اجتماعی افراد می‌گذارد و توانمندی آن‌ها را برای رسیدن به آرمان‌هایشان تحت تأثیر می‌گذارد.
مدیریت مالی یعنی برنامه‌ریزی فکورانه برای تحلیلی و برانداز نمودن وضعیت مالی کنونی افراد و نگاهی عمیق و کارشناسانه به فراسوی زندگی آن‌ها
به‌گونه‌ای که حال را نیز دربر بگیرد و آسایش و آرامش آن‌ها را تحت شعاع هدف‌های بلندمدت نکند.

محدودیت‌های مالی اگرچه در نگاه اول تلخ و شکننده است اما این مدیریت مالی است که می‌تواند در سایۀ همین محدودیت‌ها شما و اهدافتان را به شکوفایی و بالندگی بکشد.
پیش‌بینی نیازها چه آنکه در کوتاه‌مدت جلوه‌گر است و نبودشان اختلال ایجاد کرده و چه آن‌ها که در آینده امید است به صورتی حرفه‌ای به سرانجام نیکی نائل شوند
بدون تدبیر اقتصادی و تصمیم‌گیری با دوراندیشی و دانش امکان‌پذیر نخواهد بود.

اگرچه بنگاه‌های اقتصادی امروزه دیگر بدون وجود مدیریت مالی، حیاتی نخواهند داشت و آن را به‌عنوان یک اصل برای بقای خود پذیرفته‌اند.
خانواده‌ها نیز با چالش‌های مالی فراوان که بر سر راهشان قرار می‌گیرد ناچارند به‌منظور مدیریت بهتر درآمدها، هزینه‌ها، اهداف و تمایلات خود مدیریت مالی شخصی را به‌عنوان بهترین راه‌کار انتخاب نمایند و به افزایش درآمد خود اقدام کنند.

مدیریت مالی شخصی فرصت‌های فضای اقتصادی بهتری را در اختیار خانواده‌ها گذاشته تا قدمی مؤثر در بقای کسب‌وکار خود و تأمین نیازهای مالی چون تحصیل، بیمه، بازنشستگی و… برداشته و سطح رفاهی بالاتری را برای تمامی افراد جامعه محیا نماید و فقر را به‌عنوان یک معضل بزرگ اقتصادی از جوامع ریشه‌کن کند.

وجوه مختلف مبانی مالی

مدیریت مالیارزش خالص دارایی‌ها

اگر سرمایۀ کلی خود را چه آن قسمت که در حساب خود دارید و چه آن قسمتی که در آیندۀ نزدیک به حسابتان واریز می‌شود را از بدهی‌های خود کم کنید به عددی می‌رسید که خالص دارایی‌های شما اطلاق می‌گردد.
به‌هرحال این عدد به شما کمک می‌کند تا فاصلۀ خود را نسبت به جایگاهی که می‌خواهید به آن برسید سنجیده و میزان پیشرفت و یا عقب‌گردتان را به‌وضوح اعلام می‌کند.

فناوری‌های روز را به خدمت بگیرید

در این میان نرم‌افزارهای مختلف برای رسیدن به کمال مطلوبی که در نظر دارید بسیار راه گشا هستند.
نرم افزار مالی می‌تواند به‌صورت حرفه‌ای کوچک‌ترین و جزئی‌ترین مواردی که ممکن است شما به خاطر مشغله کاری آن‌ها را فراموش کنید یادآوری کرده و موارد مالی ضروری را به شما گوش زد نماید.
کار با این نرم‌افزارها به علت عمومی بودنشان سخت نبوده و تا می‌توانسته‌اند در طراحی آن‌ها، راحتی کاربر در نظر گرفته‌شده است.

بیشتر بخوانید:

نرم افزار مالی چیست؟

بررسی نرخ بهره

اگرچه مزایایی که وام‌ها در اختیار افراد می‌گذارند و میزان و کم‌وکاست آن از اهمیت زیادی برخوردار است
اما آنچه درنهایت بیشتر جلوه کرده و مدت‌زمان بیشتر برای شما دل‌مشغولی ایجاد می‌کند نرخ بهره‌ای است که هر وام یا سازمان ارائه‌دهنده آن پیشنهاد خواهد کرد
بدین ترتیب آگاهی در این مورد به انتخابی مثمر ثمر تر و مناسب شرایط شما کمک خواهد نمود.

چگونگی بودجه‌بندی حرفه‌ای

هر زمان با بودجه‌ای منحصربه‌فرد

تقسیم بودجه که در دست دارید در مدت‌زمان‌هایی که پیش رودارید به شما کمک می‌کند تا هزینه‌ها را بررسی کرده و بر روی آن موردی که مهم‌تر است برنامه‌ریزی نمایید بدین‌صورت با حذف موارد مالی غیرضروری می‌توانید ضروریات را شناسایی کرده و به دیدی وسیع در مورد مخارج خود دست پیدا کنید.

همین هزینه‌های کوچک و ناقابل کوهی از مخارج را به‌یک‌باره در فهرست شما جای خواهند داد که شمارا شُکه و حذف آن‌ها می‌تواند بار مالی فراوانی را از دوش شما بردارد!

پرهیز از مخارج غیرضروری

گاهی عادت نمودن به هزینه کردن به‌صورت روزانه و بدون مدیریت و هیچ‌گونه تدبیری، جزئی از زندگی روزمرۀ افراد می‌گردد که بدون اندیشه و تفکر انجام می‌پذیرد.
تمرکز بر روی این نقاط شمارا به‌یک‌باره بر روی مسیر صحیح و روند رو به رشد مدیریت مالی شخصی قرار می‌دهد که در این مورد هیچ شخص دیگری جز خودتان نمی‌تواند عامل بازدارندگی باشد.

بررسی روزانۀ تراکنش مالی

یافتن یک‌روند یکنواخت مالی که دقیقاً متناسب با وضعیت زندگی شما باشد در گام‌های اول کار سختی به نظر می‌رسد.
اما همین‌که آن روند را یافته و بر آن تمرکز کرده و زندگی خود را بر اساس آن بسازید خواهید دید که به‌یک‌باره به تراکنش مالی دست‌یافته‌اید که شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان به جلو حل می‌دهد و مسیر مناسب هزینه‌ها را برای شما معرفی می‌کند.
یکی از راه های مناسب و البته حرفه ای در بررسی روزانه ی تراکنش مالی، استفاده از نرم افزار های مالی می باشد.

تقسیم اصولی درآمد

  • هزینه‌های ثابت: این دست هزینه را هیچ‌گاه نمی‌توانید به‌طور کامل از زندگی خود حذف نمایید اما می‌توانید با برنامه‌ریزی صحیح مقدار آن‌ها را کاهش داده و به‌اندازه مناسب و معقولی هدایت کنید.
    مثلاً نمی‌توانید قبوض را پرداخت نکنید یا اقساط خود را نادیده بگیرید اما می‌توانید از همان ابتدا تناسب بین درآمد و این‌گونه هزینه‌ها را رعایت نمایید.
  • انتخابی معقولانه‌تر: اگرچه بسیاری از نیازهای شما ضروری و معقول است اما گاهی می‌توانید بین دو انتخاب آن را که با هزینۀ شما سازگارتر است را ارجحیت داده و دیگری را به‌طور کامل حذف نمایید.
    مثلاً بین دو مکان برای مسافرت یا بین دو غذا در رستوران، این امر به شما کمک می‌کند هزینۀ ۵۰% خود را به ناگاه به ۳۰% کاهش داده و نیازهای خود را نیز برطرف نموده و بر خانواده فشار مالی وارد نکنید.
  • اولویت‌های مالی: اگرچه گذران زندگی و رفع نیازهای ضروری حال، بسیار مهم است اما نیم‌نگاهی به آینده و تأمین نیازهای مالی آتی نیز از اولویت‌های است که نمی‌توان به‌طور کامل چشم را بر روی آن بست و بدون در نظر گرفتن آن برنامه‌های مالی را چیدمان نمود.

انگیزه مالی

راه‌های یافتن انگیزۀ مالی

ترسیم روند مالی

نمی‌توان از عادات بد گذشته جدا نشد و انتظار داشت یک ترسیم زیبا و در حال رشد از روند مالی خود کشید و سپس هرروز نسبت به گذشته باانگیزه‌ای بالاتر و قوی‌تر آن را دنبال کرد.

ترسیم روند مالی یعنی دست کشیدن به‌طورجدی از عادات اشتباه و ویران گر گذشته با عزم و اراده‌ای فولادین

تعیین هدف مالی بلندمدت

دقیقاً مشخص کنید هرچند وقت یک‌بار قرار است به صندوق پسنداز خود مقداری وجه اضافه کنید.
تعیین این‌چنین دقیق علاوه بر ایجاد انگیزه تلاش شمارا برای رسیدن به آن، دو برابر کرده و یک توصیف واقعی از اهدافتان ارائه می‌دهد که هرگونه ابهام و دودلی از آن فرسنگ‌ها دور است.

تعیین اهداف مالی کوتاه‌مدت

آنچه محال به نظر رسد علاوه بر آنکه دست‌یابی را با چالش روبرو می‌کند انگیزه و انرژی دوچندان را از افراد برای رسیدن به خود خواهد گرفت.
تعیین اهداف کوتاه‌مدت مانند یک قرص انرژی‌بخش باعث تمدید توان ازدست‌رفته و احیای امید ناکام شده است.
و اگر نتواند به درمان بپردازد مسکن عالی و اثربخشی است که فرد را دریافتن بهترین امداد کرده و اهداف بلندمدت را دست‌یافتنی‌تر می‌کند.
و مانند اکسیری معجزه‌آسا بسیار انگیزه‌بخش عمل می‌کند.

با دیدی مثبت قدم بردارید

جایگزینی بهترین با بهتر همیشه جواب‌گو و مفید است نمی‌توان از تمام نیازها درراه رسیدن به مدیریت مالی شخصی مناسب گذشت.
اما می‌توان یک یا دو و یا حتی تعداد بیشتری از خواسته‌ها که گمان می‌کنید بهتر است را با یک نیاز در قالب بهترین جایگزین نمود.
این‌گونه به‌جای سرخورده و مأیوس شدن می‌توانید از مواهب زیبای زندگی لذت بیشتری برده و به‌جای تمرکز برنداشته ها به عمق وجودی داشته‌هایتان بیشتر پی ببرید.
مثبت بی اندیشید و مثبت زندگی کنید و دنیا را بهتر و زیباتر ببینید.

تداوم، مهم‌ترین قسمت کار

اگر به یک برنامه مدیریت عالی بعد از کلی مشکلات دست پیداکرده وزندگی خود را برمدار آن به حرکت وادارید.
اما چندی نگذشته آن را رها کرده و پایبندی خود را به‌تمامی تفکرات مثبت مالی و تعهدات آن رها کنید مانند آن است که تا نزدیکی قله پیروزی رفته و یک‌قدم مانده به آن بازگردید و انتظار جشن پیروزی نیز داشته باشید.
شما هنگامی یک مدیر مالی شخصی موفق خواهید بود که برنامه تدوین‌شدۀ خود را با تداوم و پشتکار، وصف‌ناپذیر ادامه دهید و خستگی به خود راه ندهید.

بیشتر بدانید:

نرم افزار حسابداری چیست؟

بدهی‌ها و اقساط

بدهی‌های کوچک اما با تعداد بالا را دست‌کم نگیرید

بین بدهی‌هایی که دارید اولویت‌بندی کنید.
برخی از بدهی‌ها در ظاهر کوچک هستند ولی می‌توانند آبروی شمارا با خاک کوچه یکسان نمایند.
ولی در مقابل برخی بدهی‌های بزرگ با بهره‌های کم‌تر فرصت بیشتری را برای شما فراهم می‌کنند.
از این موارد گذشته دقت نمایید شاید چند بدهی کوچک باهم برابر باشد با یک بدهی بزرگ که بدین‌صورت با پرداخت آن‌ها امکان تمرکز بیشتر را برای شما فراهم می‌کند.

بازپرداخت‌های گزاف

برخی از بازپرداخت‌های بانک‌ها می‌توانند مقدار زیادی از درآمد شمارا شخم زده و نابود سازند و چاره‌ای برای شما باقی نگذارند.
تنها راه‌حل این است که از همان ابتدا درآمد و میزان این بازپرداخت‌ها را سنجیده وبی گدار به سیل خروشان وام‌ها نزنید تا مجبور نباشید عواقب ناگوار آن را سال‌های سال تحمل‌کنید.

ضامن شدن یا نشدن مسئله این است

قبل از ضامن شدن بسنجید که اگر برحسب شرایطی خاص، فرد وام‌گیرنده اقساط خود را پرداخت نکند و شما مانند سوپرمن مجبور به پرداخت آن‌ها شوید آب از آب تکان نخواهد خورد و شما همان زندگی شیرین و رؤیایی قبل از این انفجار عظیم در زندگی‌تان را خواهید داشت.
و اگر چنین نیست که تمهیدات یک نه گفتن قاطع و عواقب ناگوار آن را به خود دیده و با بررسی وضعیت مالی خود از این عمل انسان دوستانه صرف‌نظر کنید.

هوش مدیریتی داشته باشید

سنجش هزینه باکیفیت کالاها

بسیاری از افراد در هنگام خرید دچار تردید می‌شوند خصوصاً آن‌هایی که در ابتدای راه زندگی هستند و برای شروع آن مجبورند چند وسیله را هم‌زمان خریداری کنند.
نبود بودجه ازیک‌طرف و کالاهایی بارنگ و لعاب زیبا اما کیفیت و قیمت پایین از طرف دیگر وسوسه‌برانگیز است.
این سری افراد گاه ترجیح می‌دهند نمونه ارزان‌تر را انتخاب کرده و کار خود را فعلاً راه بی اندازند.
اما با حسابی سرانگشتی می‌توان هزینه‌هایی زیادی را که بر دوش خود می‌گذارند را محاسبه نمود.
مثلاً خرید یک یخچال که قرار است سال‌ها به مدد آن آرامش را تجربه کنیم اگر از نوع بی‌کیفیت و ارزان آن انتخاب شود نتیجۀ کاملاً عکس را برایمان به ارمغان می‌آورد و هزینه‌ای اضافی را در سبد خانواده وارد می‌کند.
درحالی‌که نوع مرغوب آن سال‌های سال بدون کوچک‌ترین منت کارکرده و اخم هم به ابرو نمی‌آورد.

ول خرجی‌های مفید

اگر کمی بگردید می‌توانید تفریحاتی را بیابید که با هزینه‌ای کم نشاط و انرژی را برای مدت طولانی به اعماق زندگی‌تان سرازیر کرده و در رگ و ریشۀ آن نفوذ می‌کند .
درحالی‌که تفریحات گران‌قیمت نشاطی زودگذر و شادی سطحی را پدید می‌آورند.

به جنگ عادت‌ها بروید

مانند یک انسان بالغ به کشف رازهای درونی خود پرداخته و آن‌هایی را که گمان می‌کنید مضر و دردسرساز هستند به‌تدریج از خود دور کنید.
این امر در درازمدت به حذف کارهای غیراصولی و غیرمنطقی در شما کمک کرده که برخی از آن‌ها شاید مربوط به مخارج غیرضروری و قابل‌جایگزینی با موارد بهتر باشد که یافتنشان فقط از پس خودتان برمی‌آید.

مخارج غیرقابل‌پیش‌بینی

پس‌انداز برنامه‌ریزی‌شده

اگر تابه‌حال پس‌انداز نموده‌اید اما به‌جایی که می‌خواستید نرسیده‌اید به علت آن است که پس‌اندازی اصولی و برنامه‌ریزی‌شده را تجربه نکرده‌اید که درکنارآن بتوانید تمام اهداف مالی خود را اجرایی کرده و از موفقیت خود لذت ببرید.
این بار که درآمد خود را به دست آوردید در همان ابتدا مقداری را به‌منظور پس‌انداز کنار بگذارید تا در مدت کوتاهی به معجزۀ این نوع پس‌انداز پی ببرید.

حساب‌های جداگانه کار راه‌انداز

حساب‌های پس‌انداز ایدۀ جالبی برای نگهداری وجوه نقدی در دنیای امروز است که نتیجه ورود فناوری به کشورهای مختلف است.
کارت‌های بانکی متصل به این حساب‌ها راه تراکنش‌های بانکی را بسیار راحت‌تر کرده و آسایش و آرامش را برای افراد به ارمغان آورده‌اند.
اما از سوی دیگر به علت راحتی بی‌بدیل برای دست‌یابی به وجوه موجود، در هر زمان و مکان راه مصرف غیراصولی پول‌ها فراهم‌شده و اگر کمی بی‌دقتی در مخارج خودنمایید خواهید دید که به چه سرعت حساب شما خالی خواهد شد.

وجود حساب‌های مختلف این امکان را فراهم می‌کند که همیشه مقداری پول به‌عنوان پس‌انداز دریکی از آن‌ها داشته باشید که نادیده گرفته‌شده و به دلایل واهی اقدام به مصرف آن نگیرید.

دوراندیشی سال‌های از کارافتادگی

مقدار پس‌اندازی که برای دوران بازنشستگی خود ذخیره می‌کنید بسته به چشم‌اندازی دارد که شما از آن در ذهن خودساخته‌اید.
اگر گمانی که از آن دوران دارید فقط نشستن بر روی کاناپه و خوردن یک استکان چای است که خوب لازم نیست به خود زحمت زیادی داده و اقدام به پس‌انداز ویژه برای آن سال‌ها نمایید.
اما اگر دید شما وسیع‌تر و انتظارتان بیشتر است و مسافرت و گشت‌وگذار را در برنامه‌ریزی‌های آن دوران خود گنجانده‌اید پس به یک مدیریت مالی شخصی همه‌جانبه و برنامه‌ریزی‌شده احتیاج دارید.

موقعیت‌های اضطراری

شما با محاسبۀ مخارج برای موقعیت‌های اضطراری به دو مزیت کلی دست پیدا می‌کنید:

  • اول اینکه برحسب به وجود آمدن این اتفاقات شما هزینۀ کافی برای حل‌وفصل این مشکلات را خواهید داشت و بدون کوچک‌ترین نگرانی و اضطراب با آن‌ها روبرو می‌شوید
  • و از طرف دیگر اگر این اتفاقات نیفتند شما به یک پس‌انداز عالی دست‌یافته‌اید که در درازمدت می‌توانید از آن در سرمایه‌گذاری برای رسیدن به سود استفاده کنید.

این پس‌انداز به شما کمک می‌کند که سر فرصت از شر بدهی‌های خود راحت شوید یا قسط‌های وام عقب‌افتادۀ خود را پرداخت نمایید.
و یا اگر از کسی قرض گرفته‌اید از زیر دین، خود را رها نمایید یا به فکر گسترش سرمایه‌گذاری خود درزمینهٔ های مختلف دیگر باشید و سود خود را ازاین‌جهت افزایش دهید بدین ترتیب به کمک چنین پس‌اندازی به نقطه اتکای مطمئن مالی دست خواهید یافت.

کلام آخر:

بیشتر افراد گمان می‌کنند که باید علوم مختلفی را کسب کنند تا بتوانند به مدیریت مالی شخصی موفقی دست پیدا کنند.
حال‌آنکه شما با رعایت همین موارد ذکرشده می‌توانید تمام امور مالی خود را مدبرانه مدیریت و ساماندهی کرده و از بروز مشکلات و کسری‌های مالی خود و خانوادۀ خود را نجات دهید.

به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
5/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست