1. خانه
 2. حسابداری
 3. مدیریت هزینه‌های روزانه با ۴ گامی که جیبتان را پر پول نگه می‌دارد!

مدیریت هزینه‌های روزانه با ۴ گامی که جیبتان را پر پول نگه می‌دارد!

5/5 - (1 امتیاز)

مدیریت هزینه‌های روزانه با ۴ گامی که جیبتان را پرپول نگه می‌دارد

همۀ ما گمان می‌کنیم که ذاتاً مدیر آفریده شدیم و در هر زمینه‌ای ادعا بسیار داریم فقط خدا نکند که زمینۀ آزمایش فراهم شود که در این هنگام درون‌مایۀ هر فرد به بیرون تراوش کرده و حقیقت وجودی وی آشکار می‌گردد، این موضوع هرچه به پول و مدیریت آن نزدیک‌تر شود وخامت اوضاع بد و بدتر خواهد شد، حال‌آنکه مدیریت هزینه‌ها مانند هر علمی نیاز به آموزش و البته تمرین مستمر دارد که به‌تدریج در آن استادی متبحر شویم، آنچه در این مقاله قصد بررسی آن راداریم آموختن راه‌کارهایی است که به کمک آن بتوانیم شناخت بهتری در مورد چگونگی ساماندهی به اوضاع مالی خود و خانواده‌مان پیدا نماییم.

۱ . بودجه‌بندی مناسب

 • مرحلۀ اول

بودجه‌بندی آن‌قدرها هم که ترسناک جلوه می‌کند نگران‌کننده و دلهره‌آور نیست فقط در نظر گرفتن میزان درآمد، راه‌های مصرف و شناختن، مصرفی بهینه است که اگر آن را بیاموزید خواهید دید که چقدر شیرین بوده و چه استرس‌هایی را از کانون خانوادۀ شما دور می‌کند.

 • مرحلۀ دوم

حال زمان آن رسیده که قلم و کاغذ را بردارید و تمام مخارج یک‌ماهۀ خود اعم از خوراک و پوشاک، اقساط مختلف و… را در آن یادداشت نماییم، به بودجۀ خود نگاهی بی اندازید وسعی کنید آن رابین تمام این نیازهای تقسیم کنید، در این مرحله باآنکه میزان دقیقی برای هر یک از نیازها در نظر گرفته‌اید بازهم ممکن است هزینه در یک مورد یا بیشتر دقیقاً مطابق با برنامه‌ریزی شما پیش نرود در این هنگام است که گفته می‌شود اختلاف بین بودجه تعیین‌شدۀ شما و بودجه واقعی یعنی همان مقداری که واقعاً خرج نموده‌اید وجود دارد هر چه سعی کنید در ماه‌های بعدی این اختلاف را کاهش دهید مسلماً به مدیریت هزینۀ بهتری دست خواهید یافت.

اگر بر اساس این برنامه‌ریزی پیش بروید در زمان کوتاهی خواهید دید که برابر نمودن هزینه‌ها و مخارج آن‌قدرها هم که فکرمی کردید سخت نبوده است به صورتی که بعد از گذشت زمانی چند قدرت پس‌انداز نمودن نیز به دست آورده و می‌توانید بخش عمده‌ای از درآمدتان را برای دوران کهولت خود نگه‌دارید.

 • مرحلۀ سوم

حال که به یک برنامه‌ریزی دقیق دست پیدا نمودید وقت آن رسیده که دید وسیعی در مورد بودجۀ خود به دست آورید یعنی دقیقاً بدانید چقدر وجه نقد دارید و در چه مکانی و چه مقدار می‌خواهید هزینه کنید وقتی وارد اعداد و ارقام می‌شود این امر به شما کمک می‌کند تا جزئی‌تر به مسئلۀ مالی خود بپردازید هرماه شما ناچارید قسمتی از نیازهای خود را برطرف نمایید که هزینه‌بر هستند اما نوشتن آن‌ها و تفکر در موردشان شمارا قانع می‌کند که موارد غیرضروری در بین آن‌ها بسیار زیاد هستند که با حذف و یا تجدیدنظر در مورد بهای آن‌ها می‌توانید به مدیریت بهتر هزینه‌ها دست پیداکرده و از میزان مخارج خود به مقدار چشمگیری بکاهید.

اگر مخارج یکسانی در ماه برای خود و خانواده‌تان رصد می‌کنید که بسیار عالی و برنامه‌ریزی در مورد آن با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد ولی مخارجی که ممکن است متغیر باشند با دشواری‌های بسیاری همراه‌اند که در تدوین آن‌ها واقع‌نگری بیشتری را می‌طلبد.

حال با نگاهی به آنچه یادداشت نموده‌اید خواهید دید که چه موارد مهمی را ازنظر دورنگه داشته و چه مواد بی‌ارزشی را مهم جلوه داده‌اید این تقارن معیوب به اصلاح اساسی احتیاج داشته که اگر صورت پذیرد بدان معنی است که به مدیریت هزینۀ موفقی نائل گشته‌اید در این هنگام است که وجود نقدینگی در حساب بانکی‌تان به مقدار کافی و حتی به‌عنوان پس‌انداز خیال شمارا از طوفان‌های ناگهانی و گذرا که گاه در زندگی‌ها رخ می‌نماید و آن‌ها را که ریشه‌هایشان باتدبیر و اندیشه محکم نشده باشد را دچار تزلزل می‌کند راحت می‌کند.

۲ . مخارجتان را برنامه‌ریزی کنید

اگر بتوانید بر روی مخارج خود تمرکز کرده و تا حد توان از آن بکاهید به همان اندازه که در بالا بردن درآمدتان می‌کوشید اثر مثبت می‌گذارد زیرا فرقی نمی‌کند که شما درآمد خود را بالا ببرید و از طرفی نیز هزینه‌های نامعقول خود را نیز بی افزایید، مدیریت بهتر مخارج گامی بزرگ در کاهش هزینه‌ها و افزایش نقدینگی‌های شماست.

 • تمامی لوازمی که ممکن است فقط یک‌بار به آن احتیاج پیدا کنید را از لیست خرید خود حذف نموده و با گزینۀ های دیگر مانند قرض گرفتن از دوستان و آشنایان جایگزین نمایید.
 • در اولین هدف‌های کاهش هزینه، پرداخت اقساط شما قرار می‌گیرند پرداخت به‌موقع آن‌ها شمارا از هزینه‌هایی چون جریمه و بهره‌های زیاد و… بی‌نیاز می‌کنند.
 • درآمد شما درواقع تمام وجه نقدی است که می‌توانید روی آن حساب بازکنید با حساب کسری‌هایی که مربوط به تمام دیون و قرض‌هایتان است آن را در ذهن متصور شده و سپس مخارج خود را بر اساس آن تنظیم نمایید
 • تا می‌توانید نسبت به‌حساب های خود خرج نمایید و سراغ قرض نروید مگر آنکه شرایط بسیار خاصی برای شما پیش آمد شود.

بیشتر بدانید: نرم افزار مالی چیست و چگونه به رشد زندگی ها کمک میکند؟

۳ . تحولی بنیادی در سرمایه‌گذاری

اگر چشم خود را فقط به یک‌راه درآمدی محدود دوخته و از اطراف خود غافل شوید بازی را می‌بازید زیرا دنیای فناوری‌های جدید همیشه راه‌های متنوع و البته آسان‌تر را پیش روی آدمی باز می‌کند که اگر با چشم‌های بسته بخواهیم این مسیر را طی کنیم دیگر نباید انتظار داشته باشیم معجزه رخ‌داده و ما را از تاریکی برهاند، تحول و رسیدن به رفاهی که هر فرد با آن احساس کمال نماید با روشن نظری و حرکتی روبه‌جلو امکان‌پذیر است، تحقیق کنید روش‌های سرمایه‌گذاری در عصر ما کدم‌اند و شما با بودجه وتوانی که دارید کدام‌یک را می‌توانید انتخاب نموده و در راستای بهبود و طرقی مالی از آن استفاده کنید.

 • منافع مالی سازمان‌ها برای کارمندانشان

تمامی مراکز دولتی و اغلب مراکز خصوصی مقداری از حقوق کارمندان خود را به‌عنوان صندوق بازنشستگی از حساب اصلی به‌صورت هرماهه کم می‌کنند تا یک نوع پس‌انداز برای روزهای ناتوانی آن‌ها گردد این روش بسیار سودمند بوده و در قبال مبلغ ناچیز هرماهه خدمات خوبی در دوران کهن‌سالی به فرد ارائه می‌شود که شاید خود وی به خاطر بی‌توجهی و بی‌فکری چنین خدمتی را در حق خود نمی‌کرد.

بیشتر بدانید : نرم افزار حقوق و دستمزد چیست و چه مزایایی دارد؟

 • بورس یک پیشنهاد پول‌ساز

اگر درزمینۀ بورس دارای اطلاعات کافی باشید به‌راحتی می‌توانید سطح درآمدهای خود را تا حد قابل قبولی از این روش بالابرده و به رضایت نسبی برسید اما اگر نابلد و تازه‌کارید بهترین پیشنهاد کمک گرفتن از یک کارگزار بورس است تا وی با تبحر و دانشی که دارد مکان‌های امن‌تر برای سرمایه‌گذاری را یافته و کمترین ضرر و بیشترین سود را عاید شما نماید.

اگرچه مکان بورس مکان جالبی برای سرمایه‌گذاری نیست ولی تجربۀ افراد کارآزموده در این زمینه این مسئله را به‌خوبی روشن می‌کند که حضور در آن اگر محتاطانه انجام پذیرد آن‌قدرها هم خطرپذیر نیست فقط باید در ابتدا جانب احتیاط را رعایت کرده و تمامی دارایی خود را در آن سرمایه‌گذاری نکنید و به بخش کمی اکتفا نمایید و بعد از گذشت زمان و آشنایی با مسیر به میزان سرمایۀ خود بی افزایید.

 • بیمه را فراموش نکنید

جملۀ خطر در کمین است را شاید همه ما شنیده باشیم اما تعداد کمی از ما به آن فکر کرده و بر اساس حکمت آن و احتمالات موجود، رفع خطر را در فهرست فعالیت‌های فوری و ضروری خود قرار می‌دهیم، امروزه دیگر تمام افراد در اتفاقات و سوانح مختلف تنها نقطۀ اتکا که بدانند کمتر از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند را مؤسسات بیمه‌ای دانسته و سعی می‌کنند یکی از آن‌ها را برای امنیت خود و خانواده و سرمایه‌هایشان انتخاب کنند، بیمه عمر، سلامت، منزل، حوادث نمونه‌هایی از انواع بیمه در ایران است.

بیشتر بدانید : درباره بیمه اموال و انواع آن بیشتر بدانید

۴ . اقدام همه‌جانبه برای سرمایه‌گذاری

 • فقط به پس‌انداز بی اندیشید

اگر بخواهید منتظر بمانید تا درآمد شما به حد معقول رسیده و سپس پس‌انداز نمایید بهتر است به شما خاطرنشان نماییم که آن زمان هیچ‌گاه نخواهد رسید زیرا همین‌که درآمد شما رو به افزایش گذارد، ناخواسته و بدون آنکه متوجه شوید هزینه‌های شما افزایش‌یافته و درآمدتان بازهم ناچیز جلوه می‌کند پس در هر زمان و با هر میزان درآمد مقدار ناچیزی از آن را به پس‌انداز تعلق دهید تا بدان به‌عنوان یک اصل عادت نمایید.

 • جوانی نقطۀ آغاز هر فعالیت

شاید در جوانی بهتر بتوانید اضافه‌کار برداشته یا به شغل دوم فکر کنید زمانی که گرد پیری بر اندامتان پاشیده شود و ناتوانی از تک‌تک تارهای سفیدمویتان خود را نشان دهد دیگر زمان فکر کردن به استراحت است نه زمان اندیشیدن به پس‌انداز نمودن.

 • به‌موقع خرج کنید

هنگامی‌که برای خرید لوازم غیرضروری دست به گرفتن وام می‌زنید خود را به مخمصه‌ای می‌اندازید که رهایی از آن ریسک بالایی می‌طلبد زیرا در طول بازپرداخت این وام‌ها اگر دچار مشکل ناگهانی شده و به وام احتیاج پیدا نمایید چاره برای شما سخت و در بسیاری موارد غیرممکن می‌شود.

 • پس‌اندازهای طولانی‌مدت

برخی افراد گمان می‌کنند اگر مقدار محدود پس‌انداز داشته باشند دیگر کافی است و لازم نمی‌دانند بیشتر از آن خود را به‌زحمت بی اندازند حال اینکه ممکن است اتفاقات ناگوار و پس‌لرزه‌های آن‌ها تا یکی دو سال گریبان گیر خانواده‌ها گردد در این هنگام است که پس‌اندازهای بلندمدت راه گشا بوده و صدمات بیشتر را از خانواده‌ها دورنگه می‌دارد.

 • از شر بدهی‌ها خلاص شوید

وام‌ها علاوه بر بار مالی سنگینی که بر خانواده تحمیل می‌کنند استرس‌های فراوانی نیز همراه خود به مرکز آرامش فرد یعنی خانواده وارد کرده و بازدۀ او را برای انجام فعالیت‌هایی مهم‌تر و اصولی کم می‌کند پس تا می‌توانید در سر اولین فرصت از شر این مزاحمان خلاص شوید.

 • بازنشستگی را فراموش نکنید

همان‌طور که گفتیم اگر سازمان شما به فکر دوران بازنشستگی شما بوده و مقداری از درآمدتان را برای این دوران از حقوق اصلی‌تان کم نموده که دیگر جای نگرانی نیست و در غیر این صورت باید خود اقدام به این مهم نموده و از آن غافل نشوید پس‌انداز دوران بازنشستگی تحمل سختی ازکارافتادگی و ناتوانی را راحت‌تر کرده و پشتوانۀ خوبی برای مخارج بیماری‌های آن دوران است.

به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
5/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست