1. خانه
 2. حسابداری
 3. مشاور مالی کیست، آشنایی با وظایف و نحوه عملکرد مشاور مالی
مشاور مالی کیست

مشاور مالی کیست، آشنایی با وظایف و نحوه عملکرد مشاور مالی

3.9/5 - (7 امتیاز)

اینکه بتوانید طی فرآیندهایی مقدار پس‌انداز خود را چند برابر نماید یا یک سرمایه‌گذاری سود ده انجام داده و پس‌ازآن دیگر تمامی نگرانی‌های مالیتان برطرف شود شاید در نگاه اول یک رؤیای دست‌نیافتنی باشد.
همچنین ممکن است با محاسبات و تلاش‌های فراوانی که انجام می‌دهید بازهم تا رسیدن به نقطه‌نظر واقعی دور باشد.
یافتن بهترین عملکرد و بهترین روش در حیطۀ مسئولیت، شخصی است که ازنظر قانونی بدان مشاور مالی گفته‌شده و شما با در اختیار قرار دادن مقداری اطلاعات در مورد میزان بودجه و مکانی که می‌پسندید در آنجا خود را رصد نمایید وی شمارا هدایت و راهنمایی کرده و سرمایۀ شمارا به شکوفایی و بالندگی می‌رساند.
ازاین‌رو می‌توان فعالیت‌های مشاور مالی را به مواردی چند اختصاص داد.

 • اعلام راه‌کارهای افزایش سوددهی
 • حفاظت تمام و کمال از مسیر مالی شرکت
 • یافتن راه‌های کاملاً قانونی و اصولی بدون صلب مسئولیت
 • نظارت بر زیرمجموعه‌های مالی
 • یاری‌رساندن به مدیران شرکت‌ها برای اتخاذ تصمیمات بزرگ

آنچه در حیطۀ مسئولیت یک مشاور مالی قرار می‌گیرد گسترده بوده و همین فعالیت‌های همه‌جانبۀ اوست که توان وی را در ارائۀ خدمات بالابرده و یک سرمایه‌گذاری بی‌نظیر را برحسب توان مالی و انتظارات شما رقم می‌زند.
برای آشنایی بیشتر با توانایی‌های مشاوران مالی با ما همراه باشید.

 • بالا بودن اطلاعات حقوقی به‌منظور حمایت همه‌جانبه از شرکت
 • توان مذاکرۀ بالا و گفتگو در محورهای مالی
 • منبع خوب ایده و راه‌کارهای سازنده
 • شناسایی و آگاهی بخشی نسبت به راه‌های پرخطر
 • جلوگیری از زیان‌های مالی شرکت
 • تعیین مسیر صحیح فعالیت‌ها اعم از بازاریابی و…

مشاور مالی

هویت اصلی مشاور مالی

مشاور مالی با ورود به مسائل مختلف مالی شما و کسب اطلاعات از جنبه‌های آن شروع به طرح ایده و بررسی جوانب کار می‌کند.
حال شما برای نیل به اهدافتان شاید لازم باشد فعالیت‌هایی خاص را انجام دهید.
به کسب اطلاعات موردنیاز بپردازید و یا تجربیات جدیدی را کسب کنید و…
مشاور مالی به‌طورکلی برنامه‌ریزی کرده و مسیر را برای حرکتی مؤثرتر پی‌ریزی می‌نماید.

گاه تجهیزاتی لازم است تا شما خود را به آن‌ها مجهز نموده تا در میانۀ راه به مشکل نخورید شناسایی دقیق آن‌ها و نحوۀ به‌کارگیری‌شان و هر جزئیاتی که غفلت نسبت به آن برابر است با ناکارآمدی و نافرجام ماندن هدف، بسیار مهم و ضروری است.
ولی در اکثر اوقات دچار غفلت شده و گمان می‌شود شاید حضور یک مشاور آن‌قدرها هم احساس نشود.
یک همراه که به کمک آن بتوان تمامی راه‌ها را مرور نمود و از علم و آگاهی وی نیز مطمئن بود در دنیایی که داشتن یا نداشتن اطلاعات کافی می‌تواند سرنوشت یک طرح و ایدۀ سازمانی را متحول نماید بسیار حائز اهمیت است.

بررسی تمام زوایای پنهان مالی شما که گاه از چشم خودتان نیز پنهان مانده فقط در قالب پرسشنامه‌هایی اصولی و کارآمد که توسط یک مشاور مالی زبده طراحی‌شده است و توانسته تمامی جنبه‌ها را پوشش دهد امکان‌پذیر است.
صحبت در مورد آینده و پیشگیری یا ایجاد یک جهش آن‌هم از نوع مالی کار پیچیده‌ای است که ظرافت‌های خاص خود را دارد.

مشاور مالی

پرسش‌نامۀ مالی اولیه

طی پرسش‌هایی برنامه‌ریزی‌شده که هدف آن‌ها تأمین اطلاعات مالی گسترده در مورد موقعیت فعلی و حتی آیندۀ مالی شما است می‌توان تمامی هزینه‌ها از مخارج زندگی، تحصیلات، سفرها، بیماری‌ها و… را شناخت.
همچنین می‌توان اطلاعات جامعی در مورد درآمدها اعم از حقوق، مستمری، پاداش‌ها، اضافه‌کاری‌ها، حق الضمه ها و… را نیز در میان پرسش‌ها یافت.
حتی گاه فعالیت‌های مالی شما گسترده‌تر بود و شامل موارد سرمایه‌گذاری نیز می‌شود بدین ترتیب تهیۀ یک پرسش‌نامه به اطلاعات جامعیت مستدلی داده که بر اساس آن می‌توان استدلال نموده و طرح راه ریخت.

نرم افزار مالی چیست و چه مزایایی دارد؟

آشنایی از تمایلات شما در پذیرش میزان دقیق تخصیص دارایی به موارد مختلف و توانایی بر تحمل و ظرفیت در میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاری‌هایتان و تعیین نمودار کامل از وضعیت فعلی تا مرحله‌ای که به‌عنوان یک تصور ذهنی از خوددارید.
تغییر جایگاه مالی از مکان حاضر به نقطۀ مطلوب و برنامه‌هایی که دست‌یابی به آیندۀ مالی بهتر را رقم می‌زنند در سایۀ این پرسشنامه پدید می‌آید.
این آگاهی کامل و همه‌جانبه همکاری و تلاشی موفقیت‌آمیز را به‌سوی اهداف بزرگ مالی فراهم خواهد کرد.

مشاور مالی

طرح مالی

این طرح با اطلاعات خاصی که دارد می‌تواند تمام قسمت‌های تاریک راه را از قبل مشخص نموده و برای گذری موفقیت‌آمیز از آن تمهیدات لازم را در نظر بگیرد.
در اینجا به ذکر قسمت‌های مختلف یک طرح مالی پرداخته و مشخص می‌کنیم مزیت نهایی که از طراحی آن عاید افراد و سازمان‌ها می‌شود چه موارد قابل‌تأملی است.

 • ترسیم نقشۀ راه
 • به تصویر کشیدن آیندۀ اقتصادی افراد و سازمان‌ها
 • تحصیل نکات کلیدی و مؤثر
 • مطابق با اطلاعات پرسش‌نامه طراحی‌شده
 • تعیین وضعیت مالی فعلی
 • مشخص نمودن ارزش خالص
 • سنجش دارایی‌ها
 • در نظر گرفتن بدهی‌ها
 • میزان سرمایه‌های در گردش
 • نقدینگی‌های قابل‌دسترس
 • تعیین اهداف بلند و کوتاه‌مدت
 • ریسک‌پذیری موقعیت مالی شما
 • تمامی جزئیات مربوط به ملک
 • شرایط خانواده
 • انتخاب نوع بیمه

تمامی این اطلاعات کمک شایانی می‌کند تا وضعیت مالی فعلی شما به‌طور دقیق سنجیده شود و بر حسب درآمدهای آینده‌ای که دریافت خواهید کرد شرایط سخت شناسایی‌شده و طرح مالی با برنامه‌ای قدرتمند پیشنهاد‌هایی سازنده را برای گذران بهتر آن معرفی می‌کند.
اگر این طرح مطابق میل و خواست شما باشد به اجرا درآمده و اگر نکاتی در آن برخلاف میل شما ترسیم‌شده باشد با بحث و گفتگو و تبادل‌نظر به تغییر قسمت‌هایی از آن پرداخته تا طرح درنهایت کارایی لازم را بیابد.

مراحل اجرایی طرح مالی

تقسیم دارایی‌ها به‌منظور شناسایی میزان ظرفیت آن‌ها به بخش‌های مختلف و تحمل بار مالی برای این عملکرد سرفصلی است که جهت‌گیری مالی شمارا به‌طورکلی مشخص می‌کند.
برای خنثی نمودن ضررهای احتمالی سهم‌ها، بهترین گزینه تشکیل سبد سهام به‌منظور بالا بردن و ارتقاء ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاری است.

رجوع به دارایی‌های ثابت یا شرکت گسترده در سرمایه‌گذاری‌ها به همین عامل ریسک‌پذیری افراد برمی‌گردد توان بالای آن‌ها که از سن و سال کم و جسارت و جرئت آن‌ها ناشی می‌شود یک مشاور مالی را به سمت‌وسوی ریسک‌های بزرگ‌تر برای پرش‌هایی بلندتر و دورتر تشویق می‌کند.
حال‌آنکه در مقابل وقتی افراد در مقابل ریسک مقاومت نشان داده و رضایت چندانی به آن نشان نمی‌دهند مشاور مالی نیز بر طبق آن گزینه‌هایی دیگر که درجه ریسک آن‌ها بسیار کم و نزدیک به صفر است را برای آن‌ها انتخاب می‌کند.

نرم افزار حسابداری چه مزایایی دارد؟

هدف‌های بلندمدت مالی، سیاست‌های مالی را پدید آورده که مشاور با درک آن‌ها فعالیت‌های مالی را برنامه‌ریزی می‌نماید و به خریدوفروش دارایی‌ها می‌پردازد.
با توجه به گستردگی و تنوع سرمایه‌گذاری‌ها که در شرکت‌ها وجود دارد عملکردهای متفاوتی از مشاوران را شاهد هستیم گاه تمامی فعالیت به یک نوع سرمایه‌گذاری خاص محدودشده و گاه نیز تنوع فراوان را از آن مشاهد می کنیم.

بعد از مشخص شدن مسیر کلی و انتخاب سرمایه‌گذاری متناسب با کسب کارتان صحبت با مشاور در مورد چرایی‌های انتخاب وی بسیار مهم بوده و در روشن شدن موضوع و زوایای کار برای شما حیاتی است.
اینکه چرا از بین این‌همه موارد یک گزینۀ خاص انتخاب و به اجرا درآید نکتۀ مهمی است که باید موردبررسی و تحقیق قرار گیرد.

شرایط هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده به همین دلیل پیشنهادهای مشاوران نیز از یک مورد به مورد دیگر تغییر کلی و چشم‌گیری خواهد داشت.
بدین ترتیب می‌توان گفت سیاست‌های سرمایه‌گذاری باید دقیقاً با در نظر گرفتن تمامی نیازها چه نیازهای فوری و چه نیازهای آتی و برنامه‌ها، آرمان‌ها، اهداف و چشم‌اندازهای مالی ترسیم شود و آینده مالی منطبق بر واقعیات احتمالی ساخته‌وپرداخته گردد.

نظارت مداوم بر زندگی و شرایط مالی:

این‌که بدانید یک نفر دائماً مانند یک حامی مسائل مالی شمارا بررسی کرده و مطابق با آن‌ها نظرات سازنده‌ای را ارائه می‌دهد حس خوبی خواهد بود که تمامی پیشرفت‌ها و شرایط خوب اقتصادی خود را در آینده مدیون همین نظارت‌ها خواهید بود.
جلسات مداوم که به بررسی کم‌وکاست مراتب فعالیت‌های مالی‌تان می‌پردازد یک ارتباط مؤثر را رقم‌زده و می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای بر تداوم شرایط خوب شما داشته باشد.
نظارت سنگ زیربنای موفقیت پایدار است که این امر از سوی یک مشاور مالی کارآمد به‌درستی تشخیص داده‌شده و به کار بسته می‌شود.

سخن آخر

درواقع انتخاب یک مشاور مالی برای کسب‌وکار یعنی یافتن راه میانبر که بتوان به اهداف خود در کوتاه‌ترین و با کمترین هزینۀ ممکن دست‌یافت.
راهکارهای علمی و آزمودۀ شده وی ضمانتی بر موفقیت بوده و ریسک شکست را تا حد قابل قبولی پایین می‌آورد.
تجربه نشان داده تمامی مدیران سازمان‌ها که قبل از راه‌اندازی حرفۀ خود به توصیه‌های یک مشاور دلسوز و فهیم توجه نموده‌اند مسیر مالی موفق‌تری را سپری کرده و نقشه راه بی‌نقص‌تری را برای خود ترسیم نموده‌اند.
ارائۀ برنامه‌ریزی که در آن به شرح جزئیات راه و مشکلات ایجادشده در طول مسیر سرمایه‌گذاری و شرح روند نتیجه‌گیری‌های احتمالی، پرداخته‌شده باشد از وظایف یک مشاور مالی است.

اگرچه بهترین راه در موفقیت مالی‌تان دست یافتن به یک مشاور مالی است اما آنچه درنهایت از اهمیت برخوردار است و تمامی تلاش‌های شمارا در این راستا به نتیجه می‌رساند تبحر و توانایی‌های خود مشاور به‌عنوان هادی و راه‌بلد است که اگر خود دارای مهارت‌های لازم در این مهم نباشد چگونه می‌تواند یاوری و هدایت‌گری فرد دیگری را بر عهده بگیرد.
بررسی راهکارهای قبلی به‌کاررفته توسط وی و میزان به نتیجه رسیدن آن‌ها از یک‌سو و وجود مجوزها و تأییدیه‌های لازم خود می‌تواند مهر تأییدی بر توانایی‌های یک مشاور مالی موفق باشد.

 

به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
3.9/5 - (7 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست