5/5 - (4 امتیاز)

پخش مویرگی چیست؟

پخش مویرگی به این معناست که شرکت بخش بندی بازار را نادیده می‌گیرد و محصولات خود را به همه‌ی بازارهای موجود توزیع می‌کند. ایده‌ی اصلی در پخش مویرگی این است که محصول شما، همه جا در دسترس باشد و بدین ترتیب بیشترین خریداران ممکن را داشته باشد. در اکثر اوقات، پخش مویرگی در مواقعی که مشتریان گزینه‌های بسیاری از برندهای متفاوت را پیشِ‌رو دارند، ضرورت پیدا می‌کند.

معمولا میزان توزیع به عوامل مختلفی بستگی دارد: ظرفیت تولید، اندازه‌ی بازار مورد نظر، سیاست‌های قیمت‌ گذاری و بازایابی و همچنین نیاز فصلی مشتری به محصول مورد نظر.

هدف پخش مویرگی

هدف از پخش مویرگی این است که با استفاده از مکان‌های فروش در دسترس، بیشترِ بازار موجود را تحت پوشش قرار دهیم. در اکثر اوقات، پخش مویرگی زمانی استفاده می‌شود که محصول موارد استفاده‌ی زیادی داشته باشد و برندهای بسیاری نیز همین محصول را عرضه کنند. بنابراین اگر مشتری برند شما را خریداری نکند، برند دیگری را می‌خرد. پس اصلی‌ترین هدف، توزیع گسترده‌ی محصول است و به همین دلیل از روش پخش مویرگی استفاده می‌شود.

فروش کلی با تعداد فروشگاه‌های عرضه‌کننده‌ی محصول ارتباط مستقیم دارد ( محصولاتی مانند سیگار، نوشیدنی‌ها، صابون و غیره). پخش مویرگی معمولا در شرکت‌های محصول‌محور یا برای کالاهای اساسی، استفاده‌ی بیشتری دارد.

این روش تمام فروشگاه‌های ممکن را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین برای این نوع از محصولات، روش توزیع، مهم‌ترین عامل موفقیت است. هرچه محصول جذاب‌تری برای مشتریان داشته باشیم، در بلندمدت سود بیشتری به‌دست خواهیم آورد.

هر فروشگاهی که محل خرید مشتریان باشد، مکان مناسبی برای توزیع محصول هم هست. برای مثال: حتما لازم نیست که محل توزیع، یک فروشگاه فیزیکی باشد. حتی فروشگاه‌های اینترنتی هم مناسب هستند، چرا که خریدار می‌تواند محصول را آنلاین تهیه کند.

به همین علت، این محصولات در رستوران‌ها، هتل‌های پنج ستاره، دکه‌های روزنامه‌ فروشی، شیرینی فروشی‌ها، کافی‌شاپ‌ها و غیره هم در دسترس هستند.

اندروید پخش، پخش مویرگی

به عبارت دیگر، روش کار پخش مویرگی بدین صورت است که محصول را در مکان‌های مختلفی برای توزیع قرار می‌دهد. معمولا محصولاتی که استفاده‌ی هر روزه دارند و باید مرتب تعویض شوند، در فروشگاه‌های مختلفِ هر محله در دسترس هستند.

خیلی به ندرت پیش می‌آید که مشتری مجبور شود تا به دنبال خمیردندان مورد علاقه‌ی خود بگردد، چرا که شرکت‌های بزرگ تولید خمیردندان همه از روش پخش مویرگی استفاده می‌کنند. شرکت‌های دیگری که از پخش مویرگی استفاده می‌کنند شامل تولیدکنندگان صابون، خوشبوکننده، پودر لباسشویی، محصولات بهداشتی بانوان، نوشیدنی‌ها و سیگار هستند.

در درجه‌ی اول، شرکت تولیدکننده‌ی این محصولات بیشترین سود را از پخش مویرگی می‌برد. زیرا می‌تواند اولین برند باشد و محصول خود را پیش از رقبایش در فروشگاه‌ها به فروش برساند. و همین‌طور خریداران ممکن است به آن محصول احساس تعلق پیدا کنند.

برای فروشندگان نیز بهتر است که انواع برند‌ها را داشته باشند. چون می‌توانند به این معروف شوند که همه‌ی برندها را در فروشگاه خود دارند و می‌توانند مشتری بیشتری جذب کنند. در نتیجه مشتریان رضایت بیشتری از آنها خواهند داشت و در میان تولیدکنندگان و مشتریان شهرت بیشتری پیدا می‌کنند.

فواید پخش مویرگی

بهترین محصول برای ‌پخش مویرگی محصولی است که برای مشتری استفاده‌ی هر روزه داشته باشد.

برای مثال: خمیردندان، سیگار، صابون و غیره محصولاتی هستند که قابلیت بازاریابی عمده دارند. چرا که اینها محصولاتی بسیار عادی هستند که در هر نوع فروشگاهی پیدا می‌شوند.

۱. پول

هرچه توزیع گسترده‌تری داشته باشید، محصولات بیشتری می‌فروشید و در نتیجه درآمد بالاتری خواهید داشت.

به علاوه، تولیدکنندگان درآمد خود را در توزیع محصولات خود در فروشگاه‌ها می‌بینند. چون هرچه محصولی بیشتر دیده شود، بیشتر فروش می‌رود.

۲. آگاهی از محصول

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از روش پخش مویرگی این است که آگاهی از محصول را بالا می‌برد.

وقتی محصول شما در همه‌ی فروشگاه‌ها در دسترس باشد، مشتریان بیشتر به آن اعتماد می‌کنند و محصول را به عنوان یک برند شناخته شده می‌بینند.

۳. خرید بدون برنامه

خیلی از بازاریابان معتقد‌ند که خرید بدون برنامه، سودآور و کارآمد نیست. ولی اگر مشتری ببیند که برندهای معروف در دسترس نیستند، برندی را می‌خرد که کمتر شناخته شده است.

بنابراین خرید بدون برنامه خیلی هم سودمند است.

۴. فروشندگان

علاوه بر تولیدکننده، فروشنده نیز سود زیادی از فروش محصولاتی که به روش پخش مویرگی توزیع شده‌اند، می‌برد. زیرا حق انتخاب بالاتر می‌رود و مشتریان برای حصول اطمینان از انتخاب بهترین محصول، ارتباط بیشتری با صاحب فروشگاه برقرار می‌کنند.

برای مثال، تنوعی که در فروشگاه والمارت وجود دارد باعث می‌شود تا رضایت مشتریان بالاتر برود و شهرت فروشنده هم خیلی بیشتر شود.

۵. خریداران

پخش مویگری

معمولا وقتی خریداری وارد فروشگاه می‌شود، دو حالت صادق است؛ یا او می‌خواهد محصول شناخته‌شده‌ی خود را بخرد، یا اینکه از حق انتخاب خود استفاده کند.

مثلا در والمارت، باید بین این دو مسیٔله تعادل برقرار شود: «والمارت چیپس مورد علاقه‌ی من رو داره» و «والمارت همه نوع چیپسی داره».

مشتریان می‌خواهند هر دو مورد را داشته باشند. بنابراین این روش برای راضی کردن آنها عالی است.

۶. تولیدکننده

تولیدکننده اولین کسی است که از پخش مویرگی سود می‌برد. چرا که شرکت، درآمد زیادی پیدا می‌کند و شهرت آن هم روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

مثلا پپسی کولا برندی فراگیر است و همه آن را می‌شناسند.

پس احتمالا پپسی کولا بیشترین تعداد مشتریان وفادار را دارد. چون هر جا که بروند مطمئن هستند که می‌توانند نوشیدنی مورد علاقه‌شان را پیدا کنند.

مضرات پخش مویرگی

با وجود اینکه پخش مویرگی فواید خیلی زیادی دارد، اما عاری از ریسک‌ و مضرات نیست.

۱. پول

وقتی تولیدکننده تصمیم می‌گیرد که محصولش را همه جا توزیع کند، باید این را هم در نظر داشته باشد که ممکن است، قیمت‌ها بسته به مکان فروشگاه تغییر کنند، ولی هزینه‌ی توزیع محصول لزوما دست نخورده باقی بماند.

پس در نظر گرفتن موقعیت مکانی امری ضروری است، چرا که در غیر این صورت، می‌تواند صدمات زیادی به شرکت‌تان وارد کند.

۲. قیمت پایین و سود ناخالص

خیلی از محصولاتی که پخش مویرگی می‌شوند قیمت پایین و سود ناخالص کمی دارند. بنابراین پیش از انتخاب روش پخش مویرگی باید محصول خود را کاملا بررسی کنید و تصمیم بگیرید که آیا این روش باعث کسب درآمد بیشتر می‌شود یا خیر.

۳. کنترل فروشنده

به این خاطر که بیشتر فروشندگان از شما دور هستند، نمی‌توانید به خوبی روی آنها نظارت داشته باشید. بنابراین ممکن است که پیش‌آمدهای ناخوشایندی نیز اتفاق بیفتند، مثلا محصول شما گم شود.

روش های مختلف پخش مویرگی

به طور کلی پخش مویرگی به دو شکل انجام خواهد شد:

پخش مویرگی سرد

در پخش سرد در واقع ابتدا بازاریاب یا ویزیتور به معرفی محصول پرداخته و بعد از آن که اطمینان و رضایت مشتری جلب شد، در دفتر مرکزی فروشنده کالا فاکتور محصول صادر شده و در نهایت محصول خریداری شده به خریدار ارسال می گردد.
از این نوع پخش برای محصولاتی استفاده شده که فاقد تاریخ انقضاء بوده و یا این که تاریخ انقضای آن ها محدود نمی باشد برای نمونه محصولاتی چون دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی.

پخش مویرگی گرم

پخش گرم نوعی از پخش بوده که در آن ویزیتور بایستی به همراه محصول مورد فروش به نزد خریدار رفته و مشتری بلافاصله پس از خرید، جنس را تحویل خواهد گرفت.
از این نوع فروش برای محصولاتی استفاده شده که دارای تاریخ انقضای محدودی بوده و در واقع زود فاسد می شوند، برای مثال محصولات غذایی و دامی.

در حقیقت پخش کنندگان به نوعی در وسط زنجیره فروش قرار گرفته و این توزیع کنندگان بوده که بین تولید کننده و مصرف کننده ارتباط برقرار خواهند نمود.
به کمک نرم افزارهای پخش می توان عملیات را بهتر مدیریت نموده و در واقع این نرم افزار از طریق ردیابی محصولات و شرایط برای چند تامین کننده و مشتریان بی شمار به رضایت کاری بیشتر و موثرتر کمک زیادی خواهد نمود.

سیستم فروش و پخش مویرگی

نرم افزار اندروید پخش مویرگی از مرحله‌ی سفارش‌گیری تا توزیع و تسویه حساب در فرآیندهای فروش گرم و فروش سرد قطعی و غیرقطعی را پوشش می‌دهد و با استفاده از امکانات برنامه‌ریزی برای ویزیت و توزیع، امکان استفاده بهتر از منابع سازمان را افزایش می‌دهد.
نرم‌افزار فروش و پخش مویرگی پاسخی یکپارچه برای شرکت‌هایی است که عملیات فروش و توزیع مویرگی را در کنار سایر انواع فروش به‌عنوان یک بخش بسیار مهم عملیات فروش خود دارند و می‌خواهند آن‌ را به‌شکل متمرکز، یکپارچه و انعطاف‌پذیر مدیریت کنند.
این راهکار افزون‌بر برخورداری از امکانات اصلی ماژول فروش، در کنار نرم افزار انبارداری ، نرم افزار دریافت و پرداخت و دفتر کل نیازمندی‌های این کسب‌وکار را به‌خوبیی پاسخ می‌دهد و با انعطاف‌پذیری بالا، امکان پاسخ‌گویی به پیچیدگی‌های فرآیندهای فروش مویرگی را فراهم کرده است.
راهکار فروش و پخش مویرگی سانیران با فراهم آوردن امکان برنامه‌ریزی، مدیریت و کنترل عملیات ویزیت، توزیع و وصول، ضمن افزایش درخورر توجه سرعت عمل سازمان، هزینه‌های مربوطه را به‌شکل چشم‌گیری کاهش می‌دهد و قدرت سازمان را برای حضور در بازار رقابتی پخش افزایش می‌دهد.
در عین حال، نرم‌افزار فروش و پخش مویرگی افزون‌بر ارتباط با ماژول‌های گفته شده، از طریق یکپارچگی با نرم‌افزار موبایل سرویس پخش، پورسانتت فروش و خدمات الکترونیکی مشتری به سازمان‌ها در برقراری ارتباط با بازار هدف و گسترش بازار خود کمک شایانی می‌کند و آن‌ها را در افزایش فروش و رضایت مشتریان یاری می‌رساند.
این ماژول با در اختیار داشتن موتور مدیریت تخفیفات و جوایز مختلف و پیچیده، به مدیران فروش امکان می‌دهد تا با اعمال شرایط متنوع فروش، سودآوریی بیش‌تری را برای سازمان خود ایجاد کنند.
هم‌چنین با استفاده از امکاناتی نظیر حواله پخش، تور و برنامه‌ی روزانه، فهرست وصول و مغایرت‌گیریِ بسیار قوی در عملیات خاتمه‌ی تور، به‌شکل روزانه از بروز هرگونه اشتباه و خطا جلوگیری می‌کند و عملیات تحویل بار و تسویه حساب کارمندان فروش را با شفافیت کامل کنترل می‌کند و مدیران مالی و انبارها را قادر خواهد ساخت تا ضمن ایجاد کنترل‌های لازم، از صحت عملکرد کارمندان اطمینان حاصل کنند.

منافع و مزایا نرم افزار اندروید پخش

 • پشتیبانی کامل از عملیات شعب فروش و مدیریت متمرکز

سازمان‌ها با هدف گسترش فعالیت‌های کسب‌وکار خود و حضور فعال و نزدیک به بازارهای مصرف، شعب متعددی در مناطق جغرافیایی مختلف تاسیس می‌کنند. هم‌چنین در عین انجام عملیات در شعب فروش پراکنده، لازم است تمامی اطلاعات خود را به‌شکل متمرکز و در لحظه در اختیار داشته و از یک نقطه هدایت و کنترل کنند.
راهکار فروش و پخش مویرگی، با امکاناتی مانند تفکیک اطلاعات مراکز فروش، کارمندان فروش، حوزه‌های پخش، مناطق و مسیرهای فروش، اسناد سفارش و فاکتور فروش در هر شعبه و صدور اسناد حسابداری مربوطه، امکان ارزیابی عملکرد هر شعبه را به‌خوبی فراهم می‌سازد.

 • مدیریت رویه‌های اصلی فروش مویرگی

راهکار فروش و پخش مویرگی افزون‌بر امکان یکپارچگی با ماژول‌های فروش داخلی، موبایل سرویس پخش، پورسانت فروش و خدمات الکترونیکی مشتری، در حوزه‌ی کسب‌وکار فروش مویرگی نیز امکان پشتیبانی از رویه‌های اصلی فروش مویرگی، شامل فروش سرد (Pre Visit) و فروش گرم (Cash Van Sales) را برای عملیات ویزیتوری و فروش گرم دارد.

 • ایجاد امکان برنامه‌ریزی برای مراجعات به مشتری

این راهکار از طریق ایجاد امکان برنامه‌ریزی برای انجام مراجعات به مشتری، به کاهش هزینه‌های لجستیک سازمان کمک شایانی می‌کند و ضمن بهبود بهره‌ی مالی سازمان، رضایت مشتریان و در نتیجه وفاداری آ‌نان به سازمان را افزایش می‌دهد.

 • ایجاد کانال‌های ارتباطی متنوع با مشتریان

این راهکار از طریق فراهم آوردن امکان مشارکت مشتریان در جایگاه ذی‌نفع اصلی، در فرآیندهای سازمان مانند ثبت درخواست یا مشاهده‌ی وضعیت صورت‌حساب از طریق ماژول خدمات الکترونیکی مشتری، هم‌چنین ارائه‌ی بازخورد در لحظه و تسریع پردازش سفارش‌های آنان از طریق موبایل سرویس، افزون‌بر افزایش رضایت در مشتریان، به سازمان در گسترش بازار و ایجاد بازارهای جدید کمک می‌رساند.

 • امکان طراحی تخفیفات و جوایز متنوع و جلب رضایت و وفاداری مشتریان

مدیران فروش ضمن طراحی مدل‌های تخفیفی و جوایز فروش، می‌توانند نسبت به اعمال و اجرای صحیح آن‌ها در سیستم اطمینان داشته باشند و تاثیر تخفیفات و جوایز را در افزایش درآمد ارزیابی کنند.

 • کنترل و نظارت کافی بر عملکرد پرسنل انبار و توزیع‌کنندگان محصولات

با ایجاد یکپارچگی مناسب بین فرآیندهای فروش و پخش مویرگی و انبارداری، کنترل دقیق ورود و خروج محصولات میسر، و صحت و دقت عملکرد پرسنل قابل ارزیابی و مدیریت می‌شود. این راهکار با مغایرت‌گیری روی تورهای توزیع به تفکیک هر مامور توزیع در پایان عملیات روزانه، مغایرت تعدادی احتمالی را اعلام می‌کند و می‌تواند جلوی سوء‌استفاده‌های احتمالی را بگیرد.

 • چند ارزی

راهکار فروش و پخش مویرگی نیز قابلیت ثبت اسناد فروش براساس ارزهای متفاوت را در اختیار دارد.
از طرفی مدیریت، کنترل و گزارش‌دهی اطلاعات مبلغی فروش محصولات را منطبق با نیاز هر سازمان، به تفکیک ارزهای مورد نظر، در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ویژگی چند ارزی امکان ثبت عملیات مربوط به فروش‌های عمده و فروش به مشتریان خارجی را با ارزهای رایج فراهم می‌سازد.

برخی از ویژگی های کلیدی نرم افزار اندروید پخش

 • تسریع در تهیه گزارشات مشریان
 • کمک به مشتری در تصمیم گیری
 • امکان نمایش کالاهای موجود به مشتری
 • امکان نمایش قیمت های مورد نظر به مشریان مختلف
 • امکان فیلتر سازی مشتریان
 • امکان اعمال شرایط فروش متعدد به مشتریان
 • امکان تهیه گزارش فروش توسط خود مشتری
 • امکان مشاهده کارت مشتریان با سوابق
 • امکان صدور درخواست فروش از سوی مشتری
 • امکان بازاریابی و پخش مویرگی

مشاهده امکانات نرم افزار اندروید پخش سانیران

منابع : چطور ، همکاران سیستم

به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
5/5 - (4 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست