Rate this post

عملیات کدینگ در نرم افزار فروشگاهی سیان

هستۀ مرکزی هر سیستم یکپارچه ، نرم افزار حسابداری مالی است. در واقع، اطلاعات ثبت شده در نرم افزار حسابداری مالی، پایه و اساس دیگر سیستم‌های عملیاتی، قرار گرفته و برای شرکت یا مؤسسه، قدرت هدایت داده‌ها و مدیریت مطلوب را به ارمغان می‌آورد.

کدینگ در حسابداری به معنای تعریف یک سری اعداد، به عنوان کد، برای تمامی سرفصل‌ها می‌باشد.  

سرفصل‌های حسابداری :

گروه : اصلی ترین بخش هر کدینگ می‌باشد؛ که معمولاً شامل: ۱-دارائی، ۲-سرمایه، ۳-هزینه، ۴-درآمد، ۵-خرید، ۶-فروش و ….

کل : گروه را تفکیک کرده و ریز تر می‌کند. برای مثال: گروه دارائی را به دو دستۀ ۱۱-دارائی جاری و ۱۲-دارائی ثابت تقسیم می‌کند. و …

معین: کل را به گروه‍های ریز تر تقسیم می‌کند. برای مثال: کل دارائی جاری را به ۱۱۰۱بانک.. ۱۱۰۲تنخواه‌گردان.. ۱۱۰۳موجودی نزد صندوق.. و … تقسیم می‌کند.

تفصیل: همانطور که از نام تفصیل پیداست، تفصیل توضیح ریزتری در مورد معین ارائه می‌دهد. برای مثال: معین بانک به گروه ۳۱۰۰۰بانک تجارت… ۳۲۰۰۰بانک ملی…و … تقسیم می‌کند.

در نرم افزار فروشگاهی سیان ، پرکاربردترین کدینگ‌ها در سیستم حسابداری مالی، بصورت درختی، تعریف شده‌اند. و هر کاربر می‌تواند بر اساس نیاز مؤسسه یا شرکت خود، کدینگ حسابداری مربوطه را پایه‌ریزی کند.

بدین منظور، باید در سیستم حسابداری مالی بر روی آیکن جدید، در منوی سرفصل‌های حسابداری، کلیک کرده و با توجه به تعریف زیر گروه مورد نظر، یکی از گزینه‌های: گروه، کل، معین، تفصیل، را انتخاب نماییم.

با انتخاب گزینۀ افزودن گروه، پنجرۀ زیر باز شده و با وارد کردن عنوان گروه و کلیک بر دکمۀ ذخیره، پنجره بسته و گروه جدید به لیست سرفصل‌ها اضافه می‌شود.

برای تعریف کل، ابتدا بر روی گروه مورد نظر کلیک و گزینۀ افزودن کل را انتخاب می‌کنیم. که در نهایت، با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز،  پنجره بسته و کل  به زیر مجموعه گروه مورد نظر در لیست سرفصل‌ها اضافه می‌شود.

برای افزودن معین جدید به گروه کل نیز، ابتدا بر روی کل مورد نظر کلیک و گزینۀ افزودن معین را انتخاب می‌کنیم. در این صورت، پنجرۀ افزودن معین باز شده و  با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز،  پنجره بسته و معین  به زیر مجموعه گروه کل مورد نظر در لیست سرفصل‌ها اضافه می‌شود.

برای افزودن تفصیل جدید به گروه معین نیز، ابتدا بر روی معین مورد نظر کلیک و گزینۀ افزودن تفصیل را انتخاب می‌کنیم. در این صورت، پنجرۀ افزودن تفصیل باز شده و  با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز،  پنجره بسته و تفصیل جدید  به زیر مجموعه گروه معین مورد نظر در لیست سرفصل‌ها اضافه می‌شود.

برچسب ها
به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست