1. خانه
  2. حسابداری
  3. ۱۰ استراتژی مقابله با استرس مالی که کمک می‌کند با آرامش پول‌خرج‌کنید
استرس مالی

۱۰ استراتژی مقابله با استرس مالی که کمک می‌کند با آرامش پول‌خرج‌کنید

5/5 - (2 امتیاز)

مقابله با استرس مالی با استراتژی‌هایی که کمک می‌کند با آرامش پول‌خرج‌کنید

استرس به هر علتی که ایجاد شود روح و روان آدمی را دست‌خوش آسیب‌های فراوان خواهد کرد و اگر ادامه یابد آن را به ورطه نابودی خواهد کشاند.
روح آدمی همیشه طالب آزادی و رهایی از هر قید و بندی است که او را به اسارت کشیده و زنجیرهای فراوان به بال‌های لطیف آن میزند.
استرس بزرگ‌ترین سم کشنده است که خراش‌های جبران‌ناپذیر بر پیکر روح وارد می‌آورد و از آنجا که سلطان بدن است ناخواسته جسم را نیز فرسوده نموده و توان و انرژی آدمی را تحلیل می‌کند.

اگرچه بیماری‌ های وخیم می‌تواند به جسم ضربه زده و حتی ادامۀ حیات را برای او غیرممکن نماید اما استرس به‌عنوان بزرگ‌ترین عامل بیماری قرن ما نه‌تنها یک فرد بلکه جامعه‌ای را از درون متلاشی کرده به‌گونه‌ای زخم عفونی آن را نمی‌توان در برهه‌های تاریخی مرهمی یافت.

حال در این میان استرس‌های مالی با شدت و بزرگی بیشتر ریشۀ امید را در قلب‌ها می‌خشکاند و توان رزمی دوباره برای احیای زندگی را به‌طورکلی از جامعۀ بشریت قطع می‌کند.
ازآن‌روست که روانشناسان همیشه به حل‌وفصل این معضل بزرگ در اسرع وقت توصیه نموده و مدیریت صحیح و همه‌جانبه بر روی این نوع استرس را در ضرب العجل ممکن می‌طلبند.
زیرا می‌دانند فشار عصبی ناشی از چنین استرسی بسیار سخت‌تر و عواقب آن بسیار تلخ‌تر و خانمان‌سوزتر است.
در اینجا به ذکر راه‌کارهایی برای مقابله با استرس مالی پرداخته و شما را برای هدایت صحیح آن یاری می‌کنیم.

برنامه‌ریزی اولین اصل اجرایی

چگونه می‌توان تفکر سازنده را از خانه و خانوادۀ خود دور کرد و برنامه‌ریزی را مانند یک اصل مهم به جزء جزء زندگی وارد نکرد و تمام زوایای پنهان آن را با بودجه‌بندی، بیمه ننمود و انتظار داشت که استرس‌های مالی مانند مهمان‌های ناخوانده و نامیمون وارد زندگی شما نشوند.

نگرانی‌های مالی غول‌های بزرگ و ترسناکی هستند که شما در سایۀ برنامه‌ریزی مانند رستم دستان می‌توانید شاخ آن را شکسته و حتی در همین برهه که بسیاری از نبود بودجه و نابرابری دخل‌وخرج می‌نالند کاروان زندگی خود را باشکوه و صلابت در شن زارهای تفتان زندگی بدون کمترین کاستی به‌پیش برانید.

شاید بگویید سخن گفتن در مورد استرس مالی به این زیبایی و شیوایی کمی دور از ذهن است اما باید بدانید انسان‌هایی همیشه موفق‌اند که در شرایط بد با حفظ آرامش خود و اطرافیانشان در ساخت بهتر پل‌های امیدواری پیش‌قدم شده و با طرح‌های ساده چون پس‌اندازهای کوچک کارهایی کرده‌اند کارستان.

برنامه‌ریزی بودجه یعنی رسیدن به تعادل در میزان دخل از یک‌سو و خرج از سوی دیگر به‌گونه‌ای که ترازوی زندگی به تعادل برسد و این عمل در سایه پشتکار و شکیبایی واصل می‌شود و مانند هر موفقیت دیگری نیاز به گذشت زمان و خرج تدبیر و اندیشه دارد.

بیشتر بدانید:

نرم افزار مالی چیست و چه مزایایی دارد؟

یافتن قدرت‌های نهفته درونی

گاهی راه‌کارهای زیادی وجود دارد که شما بتوانید درآمد خود را افزایش دهید و به کمک آن دیگر نگرانی مخارج خود را نداشته باشید.
اما آن‌قدر بر تصور ذهنی غلط پافشاری می‌کنید که ذهن خود را دریافتن ناتوان و موقعیت را بربادرفته و غیرقابل‌کنترل تصور می‌کنید .
حال‌آنکه کمی تلقین برای به دست آوردن آرامش ذهن شمارا برای یافتن راه‌حل‌هایی که ممکن است در یک‌قدمی شما باشند باز می‌کند.

دائماً به خود بگویید شما انسان قدرتمندی هستید که می‌توانید تمامی راه‌های ممکن را امتحان کرده و آنکه مناسب‌تر است را برگزینید.
گاهی به دست آوردن درآمد بیشتر تنها به‌اندازه اقدام برای دادن درخواست همکاری برای یک شرکت زمان و انرژی می‌گیرد که همان تصورات غلط ذهنی شمارا دررسیدن به آن تاکنون ناکام گذاشته است.

پس‌ اندازها را نادیده بگیرید

اگر با کلی بدبختی و زحمت خود را عادت به پس‌انداز نمودن داده‌اید حال زمان آن رسیده که وارد مرحله دوم شده و خود را عادت دهید که پس‌انداز خود را فقط در زمان ضروری مورداستفاده قرار دهید و با کوچک‌ترین مشکل مالی به سراغ آن نرفته و تا ته آن را خرج نکنید.
اتفاق‌های غیرمترقبه چون بیماری‌ها، خرابی منزل یا ماشین را شامل می‌شود نه بیشتر.
اگر بخواهید به این فهرست چیزی اضافه کنید هیچ‌گاه نمی‌توانید به یک پس‌انداز معقول و اطمینان‌بخش دست پیدا نمایید.

البته حق با شماست پس‌انداز نمودن برای همه به یک‌میزان سخت یا آسان نیست و همتی فرای آنچه تاکنون داشته‌اید را می‌طلبد و پیکاری دائمی با نفس را می‌خواهد تا از خیر بسیاری از دلخواه‌های خود گذشته و پس‌اندازتان را از شر هجوم آرزوی ها و امیال حفظ کنید.

در حال زندگی کنید ولی آینده‌نگر

اگرچه دائماً به افراد توصیه می‌شود آینده مالی خود را نیز در نظر بگیرند اما این بدان معنی نیست که با نابودی کامل حال و وارد نمودن استرسی مضاعف زندگی را ناخوشایند و آینده نرسیده را بسازند.
زیرا بیشتر آن اتفاقاتی که در آینده متصور می‌شوید تا حدود ۸۰% ممکن است رخ ندهد، کنترل کامل بر روی حال و ساماندهی اوضاع از مهم‌ترین رسالت‌های هر فرد است ولی کمی دوراندیشی و اختصاص مقداری از درآمد‌ها برای دوران کهن‌سالی ایده است که تفکر در مورد آن را به زمان‌هایی کم محدود کرده و در لیست اهداف بلندمدت خود بگنجانید.

بیشتر بدانید:

نرم افزار حسابداری چیست و چه مزایایی دارد؟

مشاوران دلسوز و خدوم خدمت رسان

امروزه با گسترش مراکز مختلف مشاوره‌ای که به خدمت‌رسانی به افراد درزمینهٔ های مختلف می‌پردازند دیگر رها شدن از استرس در هر مشکل و مانعی کار سخت و پیچیده‌ای نیست.
مشاوران معتهد این مراکز با ارائۀ راه‌کارهایی کاملاً علمی می‌توانند شمارا دریافتن استراتژی که با شرایط مالی و روانی شما سازگارتر است همراهی کرده و نقطه‌ای برای بازگرداندن اعتمادبه‌نفس شما گردند.

هنگامی‌که کوهی از مشکلات مالی در برابر شما رخ می‌نماید شاید یک مشاور بتواند نظر‌گاه‌هایی را در اختیارتان قرار دهد که شما به علت استرس‌های موجود از دیدن آن‌ها ناتوان گشته باشید.
گزارش‌گیری و تحویل آن‌ها به شخصی آگاه علاوه بر ایجاد انگیزه برای ادامه راه سنجش میزان موفقیت و پیشرفت شمارا فراهم کرده و از این بار سنگین که نفس‌گیر است تا حد زیادی می‌کاهد.

دید خود را نسبت به پیروزی و شکست تغییر دهید

مشکلات مالی هرچند هم بزرگ و غیرقابل‌جبران باشند نشانۀ ضعف شخصی شما نیست.
زیرا روزانه میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر ناخوشایند خود قرار داده و در مسیر زندگی‌شان تغییر ایجاد می‌کنند اما اگر بخواهید بگذارید استرس مالی بعدازاین شکست قسمت اعظم زندگی شمارا در برگیرد آن هنگام است که شکست واقعی را تجربه کرده‌اید و زمین‌گیر شده‌اید.

همین امروز هم برای تغییر دیر است

همیشه شنیده‌اید که تغییر و تحول کار سختی است و نیازمند صرف انرژی فراوان است حال اگر این تغییر مربوط به درون خود آدمی باشد شرایط سخت و سختر می‌شود زیرا ابتدایی‌ترین گامی که باید بردارید شناسایی است، شناختن نقاط ضعف خود و سپس تمرکز بر آن‌ها و برطرف نمودنشان به‌گونه‌ای که بدون بازگشت باشند حتی در مرحله سخن گفتن نیز کمی غیرقابل‌دسترس به نظر می‌رسد چه آنکه عزم را جزم کرده و به میدان واردشده و با نفس خود درگیر پیکار شوید که در همان روزها و ماه‌های ابتدایی به بزرگی و عظمت این تصمیم پی خواهید برد.

آنچه نفس آدمی سال‌های سال بدان عادت کرده و خو گرفته جزء جدانشدنی زندگی‌اش می‌گردد مثلاً خرید ماهانه چند دست لباس غیرضروری یا تغییر متناسب بارنگ سال و مد حاکم بر جامعه همه این‌ها نه‌تنها غیرضروری هستند می‌توانند با خالی نمودن جیب شما استرس مالی فراوانی را به زندگی‌تان وارد کرده و لذت یک زندگی با آرامش را از شما صلب کنند، پس به تغییر به‌صورت یک اصل اساسی برای یافتن استراتژی جدید زندگی‌تان نگاه کرده و سعی نمایید با تلاشی مستمر در این مسیر ثابت‌قدم بمانید.

بیشتر بدانید:

نرم افزار حقوق و دستمزد چیست و چه مزایایی دارد؟

استرس مالی

با ناامیدی مبارزه کنید

به‌جای آنکه دائماً میزان رسیدن به هدف را برانداز نموده و از فاصله طولانی خود با آن شکایت و گله نمایید و روحیۀ خود را با جملات نازیبا تخریب کنید سعی نمایید به مسیری که طی کرده‌اید و میزان موفقیت خود هرچند ناچیز تمرکز کرده و آن را به بالندگی برسانید.
شک و تردید عامل ناامیدی خواهند بود و ناامیدی انگیزه را از شما گرفته و انسان بی‌انگیزه مسیر را به‌سرعت گم خواهد کرد و به‌یک‌باره خود را در بیراهه خواهد یافت.

بدانید این فشارهای مالی دیر یا زود از زندگی شما رخت بربسته و خواهند رفت و آنچه باقی می‌ماند آثار ناخوشایند استرس است که بر روح و روان شما احاطه پیداکرده و نشاط را از آن ربوده است.
پس تا می‌توانید با کمک فنون آرام‌سازی ذهن، ورزش، تغذیۀ مناسب با این قاتلان خاموش روان آدمی مبارزه کرده و پیروز میدان باشید.

استرس مالی

در انتخاب‌های خود تجدیدنظر کنید

این شما هستید که انتخاب می‌کند یک بدهکار همیشه مقروض باشید یا یک ثروتمند همیشه مرفه بله این انتخاب خود شما است که شخصیت اصلی شمارا می‌سازد.
وقتی بدون برنامه‌ریزی دائماً اوقات خود را صرف خرید کردن می‌کنید و به تهیه لوازمی روی می‌آورید که شاید چند سال یک‌بار هم به آن‌ها احتیاج پیدا نکنید به‌جای آنکه پس‌انداز نموده و بر نقدینگی خود بی افزایید مسلماً این شمایید که اسارت را بر آزادی مالی ترجیح داده و به‌جای کاهش استرس‌های مالی خود به آن دامن می‌زنید.

بیشتر بدانید:

نرم افزار دریافت و پرداخت چیست و چه مزایایی دارد؟

بدهی بر روی بدهی نگذارید

تا بدهی‌های قبلی را پرداخت نکرده‌اید اقدام به گرفتن وام، قرض یا خرید قسطی نکرده و آن را موکول به زمان پایان بدهی‌های قبلی خود کنید و بدین گونه حجم سنگین‌تری از استرس را به روان خود وارد نکنید .
برنامه‌ریزی دقیق برای ساماندهی به بدهی‌هایتان را در اولویت اهداف کوتاه‌مدت خود قرار دهید تا زندگی آرام‌تر و به‌دوراز نگرانی را تجربه کنید.

به دنبال نرم افزار حسابداری و مالی هستید؟

نرم افزار یکپارچه سانیران با قابلیت های بی نظیر بهترین انتخاب را به شما می دهد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دانلود رایگان

نرم افزار حسابداری

به این مطلب امتیاز دهید
5/5 - (2 امتیاز)
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست